Sport.pl

Biegi narciarskie. Ostre słowa rosyjskiej legendy biegów po MŚ. "Jesteśmy najlepsi wśród zdrowych"

Norwegia po raz kolejny w zdecydowany sposób wygrała klasyfikację medalową Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym. To głównie dzięki dziesięciu złotym medalom zdobytym w biegach (łącznie trzynaście we wszystkich dyscyplinach). Moralność tej wiktorii podważyła legendarna rosyjska biegaczka. - To zalegalizowane dopingowanie - ostro skomentowała Jelena Wialbe.
Zobacz wideo

Norwegowie w Seefeld zdobyli łącznie aż dwadzieścia pięć medali, z czego trzynaście było złotych. Tylko trzy zwycięstwa odnieśli w innych dyscyplinach niż biegi (2 x kombinacja norweska, 1 x skoki narciarskie kobiet). I do wiktorii biegaczy największe zastrzeżenia ma była znakomita rosyjska biegaczka Jelena Wialbe, która podważyła czystość rywalizacji w tej dyscyplinie. – Jesteśmy najlepsi wśród zdrowych i to jest dobre. Myślę, że to wstyd, że prawie wszyscy lekarze znajdują wytłumaczenie dla norweskich biegaczy na stosowanie bardzo silnych preparatów dopingujących. Nie mam nic więc do dodania. Już nie raz powiedziałem, że jest to zalegalizowane dopingowanie – ostro powiedziała w rozmowie z norweską gazetą VG Wialbe. Podobnego zdania jest Justyna Kowalczyk, która uważa, że żaden sportowiec nie powinien otrzymać pozwolenia na stosowanie leków zawierających zakazane substancje.

Jelena Wialbe odnosi się oczywiście do zezwoleń na tzw. TUE, czyli stosowanie leków zawierających zakazane środki dopingujące. Jednak menedżer reprezentacji Norwegii Vidar Löfshus nie dał za wygraną rosyjskiej legendzie. – Brzmi dziwnie. Mamy biegaczy z astmą, ale leki na astmę stosują zawodnicy niemal we wszystkich krajach i nie poprawia to ich wyników – mówi Löfshus. Więcej o sportach zimowych przeczytasz na sportsinwinter.pl.

Więcej o:
Komentarze (62)
Biegi narciarskie. Ostre słowa rosyjskiej legendy biegów po MŚ. ?Jesteśmy najlepsi wśród zdrowych?
Zaloguj się
 • z1946b

  Oceniono 39 razy 35

  Rosyjscy sportowcy zostali za doping srogo ukarani i mają jak najbardziej prawo domagać się uczciwości ze strony innych federacji!
  Popieram Panią Wialbe.

 • artzat74

  Oceniono 19 razy 17

  Astmatycy powinni brac udzial w paramistrzostwach .

 • bilbord0

  Oceniono 10 razy 10

  Chorym na astmę nie poprawia wyników ale zdrowym już tak

 • js08836

  Oceniono 10 razy 8

  Zdrowi zawodnicy są bez szans z chorymi na astmę. To Norwegowie sprawili, że od paru lat dosłownie olewam ciepłym moczem zawody, w których udział biorą Norwescy biegacze. Parę lat temu szlag mnie trafił, gdy niejaka Biergen czy Bjoergen wygrała bieg, przejechała linię mety, odpięła narty z uśmiechem oddaliła się do swojego boksu. Nie było żadnego zasmarkanego nosa, żadnego gluta zwisającego z war. Druga na mecie i następnie z glutami pod warami po przekroczeniu linii mety przewracały się jak kłody i nie mogły złapać powietrza. Te co się przewracały, to te zdrowe, chora bez wysiłku i uśmiechem.

 • d33mariusz

  Oceniono 7 razy 7

  Medale oszustów z Norwegii są nic nie warte. Cała ta reprezentacja powinna być wykluczona ze startów na 10 lat.

 • praskiso

  Oceniono 6 razy 6

  Sport już dawno przestał być sportem. jest areną walki o uznanie i pieniądze. Szlachetna rywalizacja ? Może wśród dzieci w szkole.

 • pocalujta_wujta

  Oceniono 5 razy 5

  A ta astma to od sniegu? Co takiego jest w regionie, ze powoduje astme? Moze warto uwazac i unikac Norwegie jesli tam sa warunki do nabawienia sie astmy w przypadku tak mocnych organizmow jakie maja sportowcy.

 • a.ba

  Oceniono 4 razy 4

  Jeszcze jakiś czas porządzą ale to nie będzie trwać wiecznie - układy we władzach federacji narciarskiej się skończą, kogoś nie opłacą i się skończy. Będą oddawać tytuły na 20 lat do tyłu jak Amstrong. Im dłużej będą oszukiwać tym większy będzie wstyd.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX