Biegi narciarskie. Therese Johaug wróciła w wielkim stylu

Za nami pierwsze zawody kontrolne czołówki biegów narciarskich przed startem sezonu 2018/2019. Do rywalizacji wróciła Therese Johaug, wygrywając bieg w norweskim Beitostolen. Z kolei w szwedzkim Bruksvallarnie dobrze wypadł Dominik Bury, który zajął piąte miejsce.

Powrót Johaug

W norweskim Beitostolen, do którego zawita Puchar Świata 2018/2019, odbyły się biegi na 10 i 15 kilometrów techniką klasyczną. W zawodach wzięło udział 60 kobiet i 141 mężczyzn. Do rywalizacji powróciła Therese Johaug, która zdecydowanie zwyciężyła w piątkowej rywalizacji. Druga Ingvild Oestberg straciła do 30-latki 23,9 s. Trzecie miejsce zajęła Kari Slind ze stratą wynoszącą prawię minutę. Czwarta była Astrid Jacobsen, a piątkę zamknęła Ranghild Haga. Dopiero siódma była triumfatorka poprzedniego sezonu Heidi Weng. Do Johaug straciła blisko dwie minuty.

Wśród panów na dystansie piętnastu kilometrów triumfował Didrik Toenseth, który z każdym kilometrem biegł coraz szybciej. Na drugiej pozycji uplasował się Emil Iversen ze stratą 12,5 s, a trzeci był Sjur Roethe (+29,4 s). Czwarte miejsce zajął Martin Sundby, piąte Hans Christian Holund, a szóste zdobywca Kryształowej Kuli za sezon 2018/2019 Johannes Klaebo. Siódmy był pierwszy nie-Norweg – Brytyjczyk Andrew Musgrave.

Doping w biegach narciarskich: czy będzie pierwszy w Polsce proces za podanie środków dopingujących bez wiedzy sportowca?

Dobry występ Burego

W Bruksvallarnie aż 112 kobiet i 192 mężczyzn rywalizowało na nieco krótszych dystansach. Panie miały do pokonania pięć, a panowie dziesięć kilometrów. W przeciwieństwie do startów w Norwegii, w Szwecji rywalizowano dziś stylem dowolnym. W biegu kobiet o zwycięstwo walczyły Charlotte Kalla i Ebba Andresson. Ostatecznie to 21-latka triumfowała, a mistrzyni olimpijska zajęła drugie miejsce ze stratą 2,6 s. Trzecia była Hanna Falk (+15,7 s). Warto dodać, że ze startu zrezygnowała Stina Nilsson.

Wśród panów triumfowało dwóch zawodników. Karl-Johan Westberg oraz Jens Burman uzyskali taki sam czas na mecie i oboje mogli się cieszyć ze zwycięstwa. Na trzecim miejscu, ze startą 9,5 sekundy, znalazł się Japończyk Keishin Yoshida. Czwarty był Daniel Rickardsson (+12,9). W szwedzkiej miejscowości startowali także polscy biegacze. Dobrą, piątą pozycję zajął Dominik Bury, który do zwycięzcy stracił 17,2 sekundy. Kamil Bury był 41., Maciej Staręga 47., a Mateusz Haratyk 53..

W sobotę w Norwegii zostaną rozegrane sprinty stylem łyżwowym a w Szwecji biegi na 10 i 15 kilometrów klasykiem. Rywalizacja rozpocznie się również w Saariselce, gdzie zobaczymy reprezentantki Polski. W sobotę odbędą się biegi sprinterskie klasykiem oraz dystansowe na pięć kilometrów łyżwą.

Więcej o sportach zimowych w serwisie Sportsinwinter.pl.

Więcej o: