Biegi narciarskie. PZN chce zatrudnić trenera z Włoch. Justyna Kowalczyk zachwycona

Fabio Ghisafi ma zostać nowym trenerem kadry A polskich biegaczy narciarskich. Włoch ostatnio pracował w serwisie ekipy Kanady, a wcześniej prowadził Masako Ishidę i innych zawodników z Japonii. - Jak najlepsze zdanie ma o nim Aleksander Wierietielny, a to dla nas wystarczająca rekomendacja - mówi wiceprezes Polskiego Związku Narciarskiego Andrzej Wąsowicz. Czy to nowa era w polskich biegach narciarskich?

"Wiele wskazuje na to, że najbardziej utalentowani z moich młodszych kolegów i koleżanek będą pracować z zagranicznym trenerem :) Brawo PZN" - taki wpis na Twitterze we wtorkowe przedpołudnie opublikowała Justyna Kowalczyk.

- Dwa razy rozmawialiśmy z trenerem Aleksandrem Wierietielnym, ale nie zdecydował się podjąć nadzoru nad całą kadrą, dlatego musimy działać inaczej. Najpierw próbowaliśmy odnowić kontakt z Ivanem Hudaczem [Słowak odszedł przed zakończonym właśnie sezonem i choć zapowiadał, że chce odpocząć od sportu, związał się umową ze Szwajcarami], ale on ma raczej inne plany. Nie powiedział zdecydowanie "nie", ale nie czekamy i prowadzimy rozmowy z trenerem z Włoch - opowiada Wąsowicz.

Jaśkowiec zna trenera

Wiceprezes PZN zapewnia, że kandydaturę tego szkoleniowca zarząd konsultował z zawodnikami i z trenerem Wierietielnym. - Najbardziej pomaga nam Sylwia Jaśkowiec, która tego trenera zna - mówi Wąsowicz.

Nazwiska szkoleniowca ani ostatnich miejsc, w których pracował, prezes zdradzić nie chce. - W najbliższych dniach będziemy z nim jeszcze raz rozmawiać, mogę powiedzieć, że to nie jest osoba z absolutnego topu, ale podobno bardzo dobry warsztatowiec, który nasze oczekiwania by spełnił. Tak twierdzi Wierietielny, a to jest w środowisku wielka postać. Byłoby nieporozumieniem, gdybyśmy mając takiego eksperta, nie zapytali go o zdanie - tłumaczy prezes.

Asystentem Włocha ma zostać Janusz Krężelok, który na razie wciąż jeszcze jest pierwszym trenerem. - Nie rezygnujemy z niego, bo to nasz człowiek, dobrze przygotowany i choć mu nie poszło, to wiemy, że warto w niego inwestować - mówi Wąsowicz.

Zdobycz(e) jak marzenie

Włocha zidentyfikować pomaga trener kadry młodzieżowej Wiesław Cempa. - Sylwia z żadnym Włochem nie trenowała, ale faktycznie tego człowieka zna, bo tak to jest w naszym środowisku, że ludzie się znają - mówi szkoleniowiec, z którym w 2009 roku Jaśkowiec zdobyła dwa złote medale młodzieżowych mistrzostw świata. - Nazwiska nie podam, skoro PZN nie chce tego zrobić, ale powiem, że ten trener sprawdził się, prowadząc Japonię, a ostatnio pracował w serwisie Kanadyjczyków. U Japończyków pracował z Masako Ishidą i z grupą sprinterów, z której najlepszy był Yuichi Onda - mówi Cempa.

Łatwo sprawdzić, że Włochem długo związanym z wymienionymi zawodnikami jest Fabio Ghisafi. Onda pod jego wodzą potrafił zajmować miejsca w pierwszej "10" sprinterskich startów w PŚ, a Ishida zdobyć w sezonie po kilkaset punktów i w klasyfikacji generalnej plasować się w drugiej "dziesiątce". O takich zdobyczach mają prawo marzyć Ewelina Marcisz i Kornelia Kubińska, które w odróżnieniu od Kowalczyk i Jaśkowiec nie mają okazji trenować z Wierietielnym. Z kolei doświadczenie ze szkolenia sprinterów nowemu trenerowi przyda się do współpracy z liderem naszej kadry męskiej, Maciejem Staręgą.

Sprawdź książkę "Droga do Justyny Kowalczyk. Historia biegów narciarskich" >>

Dla nich będziesz oglądać nawet łyżwiarstwo figurowe [ŁYŻWIARKI]

Materiały partnerów Atomic Redster St + Xto 10 14/15 Oakley SPLICE Gogle narciarskie matte black/fire iridium Spyder BORMIO Spodnie narciarskie blau

Czy wierzysz, że to nowe otwarcie w polskich biegach?
Więcej o: