PŚ w Kuusamo. Justyna Kowalczyk czwarta w biegu na dochodzenie

Justyna Kowalczyk zajęła czwarte miejsce w niedzielnym biegu na dochodzenie na 10 km techniką dowolną, który zakończył trzydniowe zmagania w fińskim Kuusamo. Tym samym Polka znalazła się poza podium cyklu Ruka Triple. Nowa liderka PŚ - Marit Bjoergen, która wygrała ten mini-turniej, wzbogaciła swoje konto w Pucharze Świata o 200 punktów plus 50 za wygrany bieg.

Niedzielne zmagania toczyły się w trudnych warunkach, przy dużym mrozie i padającym śniegu. Ostatnim etapem Ruka Triple był bieg na dochodzenie na 10 km techniką dowolną, a na jego trasę zawodniczki ruszyły z zaliczaniem rezultatów osiągniętych w piątek i sobotę.

Polka od początku walczyła o utrzymanie 25,7 s przewagi nad Norweżką Marit Bjoergen. Nie było to łatwe, gdyż w stylu łyżwowym podopieczna Aleksandra Wierietielnego nie czuje się tak dobrze, jak w "klasyku". W dodatku dwa tygodnie temu podczas zawodów Pucharu FIS w Muonio bardzo dokuczały jej bolące piszczele i także na 10 km techniką dowolną zajęła dopiero 24. miejsce.

Od startu Bjoergen systematycznie odrabiała stratę do Polki, aż wyprzedziła ją przed piątym punktem pomiarowym. Przed Norweżką były już wtedy jednak także dwie inne zawodniczki - Charlotte Kalla i Therese Johaug. Od tego momentu Kowalczyk jechała do mety już na czwartym miejscu starając się utrzymać kontakt ze Szwedką i dwoma Norweżkami.

Udawało się to do ostatniej pętli, gdy rywalki odskoczyły Polce i samotnie popędziły ku mecie. Kowalczyk dotartła na nią na czwartym miejscu ze stratą 30,9 sekundy do pierwszej Bjoergen. Za nią finiszowały kolejno Kalla i Johaug.

W ubiegłym sezonie zawodniczka z Kasiny Wielkiej ukończyła Ruka Triple na drugim miejscu. Wygrała, tak samo jak w tym roku Bjoergen. Po biegu Norweżka nie kryła swojej radości z pierwszego zwycięstwa w tym sezonie: - Miałam sporą stratę, ale wiedziałam, że muszę biec w swoim tempie i będzie dobrze. Therese i Charlotte chciały mnie wyprzedzic na ostatnim okrążeniu ale im sie nie udało - powiedziała Bjoergen.

W klasyfikacji generalnej PŚ Kowalczyk z 214 punktmai spadła na czwarte miejsce i traci do prowadzącej Bjoergen 95 punktów. Norweżka ma 309 pkt., druga Kalla zgromadziła 261 pkt., a za nią jest Johaug z 220 punktami na koncie.

Pozostałe Polki zajęły w niedzielę odległe lokaty. Kornelia Kubińska była 40. - strata 2.57,9, 44. Paulina Maciuszek - 3.03,6, 54. Sylwia Jaśkowiec - 3.58,3, a Agnieszka Szymańczak nie dotarła do mety.

Kolejne zawody pucharowe zaplanowano na 7 grudnia w Lillehammer. Kowalczyk będzie miała okazję do rewanżu na Norweżkach i to na ich terenie, bo w kalendarzu jest bieg na 10 km "klasykiem". To ulubiona konkurencja narciarki z Kasiny Wielkiej.

Czy Justyna Kowalczyk znów sięgnie po Puchar Świata?
Więcej o: