PŚ w Kuusamo. Kowalczyk najszybsza w kwalifikacjach

Justyna Kowalczyk wygrała eliminacje sprintu w Kuusamo. Liderka PŚ, Marit Bjoergen, skończyła kwalifikacje czwarta. Do Polki straciła 2,45 s - to nic nie oznacza, ale bezpośredni pojedynek (jeśli do niego dojdzie) zapowiada się pasjonująco. Ćwierćfinały rozpoczną się o 12.30. Relacja na żywo na Sport.pl.

Święty Mikołaj z żoną jak co roku przyjechał z Rovaniemi do mroźnej stacji narciarskiej Ruka, gdzie o punkty PŚ rywalizuje świat narciarstwa klasycznego. O wynikach się nie dowiedział, bo równolegle z biegaczkami startowali dwuboiści i na wielkim telebimie na stadionie brakowało jakichkolwiek wyników. Ale sprawa rozstrzygnęła się szybko - zawodniczka z numerem 5 przybiegła na metę z najlepszym czasem 3.10,40 i prowadzenia nie oddała do końca.

W biało-czerwonym kombinezonie i czerwonej kominiarce opatulającej uszy i szyję Justyna Kowalczyk bardzo szybko przemknęła do domku dla zawodników. Pobiegła najszybciej ze wszystkich. W Kuusamo startować uwielbia, bo trasa - nawet sprinterska - jest dla niej. Brakuje ostrych zakrętów i wiraży, są za to podbiegi. W dwóch poprzednich latach, kiedy Kowalczyk miała pecha, to Bjoergen wygrywała sprint w Kuusamo.

W tym sezonie organizatorzy wydłużyli pętlę dla kobiet o 200 m. Zawodniczki mają do pokonania 1400 m i biegną dokładnie po tej samej trasie co mężczyźni. W dwóch poprzednich latach Polkę prześladował pech - najpierw została zdyskwalifikowana w półfinale za zrobienie siedmiu kroków techniką łyżwową (na trasie sprintu klasykiem można zrobić najwyżej cztery), a rok temu popełniła błąd, wpuszczając przed siebie Amerykankę Kikaan Randall na finiszu. Strat już nie odrobiła.

Dziś, jeśli nie przydarzy się nic nieprzewidzianego, powinna być wysoko. Znaczy: wrócić na swoje miejsce w światku narciarskim, bo 27. lokata, którą do Kuusamo przywiozła z inauguracji PŚ w Gaellivare, zupełnie nie oddaje jej możliwości i umiejętności.

Celem są MŚ w Val di Fiemme na przełomie lutego i marca. A tam w stylu klasycznym, który jest jej królestwem, będzie sprint i 30 km.

W pierwszym ćwierćfinale PŚ w Kuusamo rywalkami Polki będą Norweżki Weng i Oestberg, Austriaczka Smutna, Kanadyjka Jones i Finka Sarasoja-Lilja.

Czołówka kwalifikacji sprintu:

Więcej o: