Biegi narciarskie. Kowalczyk czwarta w prologu w Falun. Wygrała Bjoergen

Justyna Kowalczyk zajęła czwarte miejsce w pierwszych z trzech zawodów w szwedzkim Falun. Na mecie 2,5-kilometrowego biegu, w skład którego wchodziła wspinaczka na Morderczą Górę (Moerdarbakken) Polka straciła aż 14,2 sekundy do pierwszej Marit Bjoergen!

Na półmetku Kowalczyk była piąta, a oprócz Bjoergen wyprzedzały ją jeszcze Charlotte Kalla, Marthe Kristoffersen i Therese Johaug. Na mecie Polka była szybsza od ostatniej z nich, co oznacza że zajęła miejsce tuż za podium. Bjoergen wyprzedziła o 6,2 s Szwedkę Charlotte Kallę oraz o 11,4 s swoją rodaczkę Marthe Kristoffersen.

Piątkowy etap liczył zaledwie 2,5 km, ale zawodniczkom mocno dał się we znaki. Na Moerdarbakken nie wystarczy bowiem tylko wbiec, później trzeba jeszcze pokonać stromy zjazd.

Z powodu wiosennej pogody organizatorzy musieli przygotować sztuczny śnieg. Miejscami był on brudny i zmieszany z kamykami. Na szczęście, dzięki wysokiej temperaturze, także miękki, a trasa przez to bezpieczniejsza, bowiem nieco wolniejsza.

Zobacz wideo

Finał PŚ rozgrywany jest na podobnej zasadzie co Tour de Ski. Oprócz trzech zawodów w Falun zalicza się do niego środowy sprint w Sztokholmie, w którym Kowalczyk została sklasyfikowana na dziewiątym miejscu. W ostatnim, niedzielnym biegu na dochodzenie zawodniczki wystartują z zachowaniem różnic czasowych, jakie wypracowały wcześniej.

Wyniki biegu na 2,5 km techniką dowolną:

Klasyfikacja finału PŚ (po sprincie w Sztokholmie i biegu na 2,5 km):

Klasyfikacja PŚ:

Kalendarz pozostałych zawodów kobiet w PŚ 2011-12 w Falun (Szwecja):

17 marca - 10 km techniką klasyczną

18 marca - 10 km techniką dowolną

Tak relacjonowaliśmy wyścig - Z czuba i Na Żywo ?

Więcej o: