Narciarski P¦. Szklarska Poręba przygotowana na P¦, ale na nim nie zarobi

PRZEGLˇD PRASY. Już w weekend, po raz pierwszy w Polsce, odbęd± się zawody Pucharu ¦wiata w biegach narciarskich. Impreza w Szklarskiej Porębie cieszy się ogromnym zainteresowaniem polskich kibiców, ale to nie ten sam biznes co skoki narciarskie. - Na skokach można zarabiać, do zawodów w biegach każdy w P¦ dopłaca - mówi ?Rzeczypospolitej? szef komitetu organizacyjnego zawodów, Jacek Ja¶kowiak.

Mał± miejscowo¶ć na Dolnym ¦l±ski można nazwać polsk± stolic± narciarstwa biegowego. To wła¶nie tam odbywa się popularny w¶ród narciarzy coroczny Bieg Piastów. Teraz Jakuszyce będ± go¶ciły najlepsze zawodniczki i zawodników ¶wiata.

Trasa jest już niemal całkowicie przygotowana do pi±tkowych i sobotnich zawodów. Organizatorzy nie mog± narzekać na brak ¶niegu. Wręcz przeciwnie, białego puchu jest w nadmiarze i cały czas trzeba go wywozić. - Co roku jest tak, że mistrzostwa Polski s± planowane to tu, to tam, a potem i tak kończ± u nas, bo mamy ¶nieg - mówi "Rzeczypospolitej" burmistrz Szklarskiej Poręby, Grzegorz Sokoliński.

Impreza cieszy się sporym zainteresowaniem. Każdego dnia na trasie zawodów będzie 4,5 tysi±ca kibiców. To dużo mniej niż chętnych, bilety na oba dni już sprzedano - pisze gazeta.

Jak podaje gazeta, budżet zawodów wynosi 3 miliony złotych. Większo¶ć kosztów pochłonęła przeno¶na infrastruktura. Nie jest tajemnic±, że zawody zawitaj± w końcu do Polski dzięki sukcesom Justyny Kowalczyk. To, że pieni±dze, to nie wszystko przekonało się tureckie Erzum, które na infrastrukturę wydało 140 milionów euro i do tej pory nie doczekało się P¦ - czytamy w gazecie.

Pod względem zysków, imprezy nie można porównywać do skoków narciarskich. - Na skokach można zarabiać, do zawodów w biegach każdy w P¦ dopłaca - mówi "Rzeczypospolitej" szef komitetu organizacyjnego zawodów, Łukasz Ja¶kowiec.

Zawody potrwaj± dwa dni. W pi±tek o godzinie 14.30 odbędzie się sprint stylem dowolnym. W sobotę również o 14.30 zawodnicy i zawodniczki rywalizować będ± w indywidualnym biegu na 10km. Relację przeprowadzi TVP 2 i Eurosport.

P¦. Gwiazdy trenuj± na Polanie Jakuszyckiej ?

Więcej o: