Biegi narciarskie. Czy to astma wygrywa?

Justyna Kowalczyk: - Z osobami, które na co dzień przyjmują sterydy, nie wygram jako zdrowa biegaczka. - Marit Björgen jest chora. Nie ma medycznych dowodów, że lek na astmę to doping - prostuje lekarz.

Skoro astmatyczki mogą brać niedozwolone środki, które poprawiają wydolność płuc, to mająca bardzo niski poziom hemoglobiny Justyna powinna dostać pozwolenie na stosowanie EPO - mówił po poniedziałkowej dekoracji biegu na 10 km klasykiem Aleksander Wierietielny, trener Justyny Kowalczyk.

Niedawno porównała działanie leków na astmę z EPO także słoweńska biegaczka Petra Majdić.

Trener był bardzo rozgoryczony, bo jego zawodniczka w morderczym i jednym z najbardziej emocjonujących biegów w historii MŚ zajęła na 10 km klasykiem drugie miejsce, tracąc do Norweżki Marit Björgen 4,1 s.

Wieretielny: Justyna powinna dostać zgodę na stosowanie EPO!

- Justyna jest w Oslo w życiowej formie. Tak mocna nie była nigdy - opowiadał Wierietielny. - Stałem na ostatnim podbiegu przed metą i doskonale słyszałem nadbiegającą Justynę, a właściwie jej bardzo ciężki oddech. Zdrowe dziewczyny też sapały, brakowało im powietrza i aż dławiły się z wysiłku. I słyszałem, a właściwie widziałem, jak mijała mnie Björgen. U tej chorej na astmę dziewczyny oddech nawet nie był przyspieszony. Dwa lata temu Theresę Johaug słyszało się pół kilometra wcześniej, tak głośno sapała na trasie. Od dwóch lat ma astmę wysiłkową i oddycha spokojnie, a na twarzy nie widać zmęczenia.

Johaug to brązowa medalistka w biegu łączonym (za Kowalczyk), w poniedziałek zajęła czwartą lokatę. Oprócz Norweżki i Polki wyprzedziła ją też Finka Aino-Kaisa Saarinen. - Z osobami, które na co dzień przyjmują sterydy, nie wygram jako zdrowa biegaczka. Z czołowej czwórki tylko ja jestem "zdrowa". A tak naprawdę to czasem czuję się wśród nich upośledzona - mówiła po zejściu z podium Kowalczyk. Saarinen astmy nie ma, Johaug i Björgen - tak.

- Zawodniczka, która dzięki środkom przeciwko astmie ma lepiej dotlenione mięśnie i lepiej jedzie na ostatnich kilometrach - twierdził Wierietielny.

W czwartek Kowalczyk pobiegnie na drugiej zmianie sztafety 4x5 km. W sobotę stanie przed ostatnią szansą na złoty medal. W biegu na 30 km stylem dowolnym broni złota sprzed dwóch lat z Liberca.

Kowalczyk: jako osoba zdrowa nigdy nie wygram z przyjmującymi sterydy

Justyna się dławiła. Powinna dostać zgodę na EPO - mówi Aleksander Wierietielny  ?

Więcej o: