W piątek początek Turnieju Czterech Skoczni

O wart 80 tys. marek najnowszy model audi tt rywalizować będą skoczkowie w rozpoczynającym się w piątek 49. Turnieju Czterech Skoczni. Zwycięzcy konkursów w Oberstdorfie, Ga-Pa, Bischofschofen i Innsbrucku dostaną po 40 tysięcy marek. Do rywalizacji stają m.in. Adam Małysz, Robert Mateja, Wojciech Skupień i Grzegorz Śliwka

W piątek początek Turnieju Czterech Skoczni

O wart 80 tys. marek najnowszy model audi tt rywalizować będą skoczkowie w rozpoczynającym się w piątek 49. Turnieju Czterech Skoczni. Zwycięzcy konkursów w Oberstdorfie, Ga-Pa, Bischofschofen i Innsbrucku dostaną po 40 tysięcy marek. Do rywalizacji stają m.in. Adam Małysz, Robert Mateja, Wojciech Skupień i Grzegorz Śliwka

Kibice i skoczkowie są spragnieni skoków, ale w tym sezonie w całej Europie brakuje śniegu. Do tej pory odbyły się tylko cztery konkursy o punkty Pucharu Świata - trzy indywidualne i jeden drużynowy (wszystkie w fińskim Kuopio). Rok temu o tej porze skoczkowie mieli za sobą już siedem konkursów indywidualnych. Teraz odwoływano zawody w austriackim Ramsau, czeskim Libercu i szwajcarskim Engelbergu. Ale na piątkowy konkurs w Oberstdorfie bilety wyprzedano kilkanaście dni temu. Zawody obejrzy komplet 18 tysięcy widzów.

- Niemcy staną na głowie, a śnieg skombinują. Będą go zwozić dotąd, aż okolica skoczni się zabieli - mówił niedawno trener polskich skoczków Apoloniusz Tajner.

I nie mylił się. 24 ciężarówki od wielu dni przywoziły naturalny śnieg z Klein-Walsertal. Na skoczni był on ubijany przez kilkudziesięciu narciarzy.

Faworyci przygotowywali się do tych zawodów w różnych częściach Europy. Niemcy spędzili pół grudnia w Gaellivare, daleko na północy Szwecji. - Mieliśmy doskonałe warunki - cieszył się ich trener Reinhard Hess . - Martin Schmitt skakał najlepiej, ale i inni nie mają się czego wstydzić. Na pewno nie jeden Schmitt będzie się liczył w walce o zwycięstwo.

Lider klasyfikacji PŚ, 22-letni Schmitt (dwa zwycięstwa w Kuopio w tym sezonie), wystartuje w Turnieju Czterech Skoczni po raz piąty. Pochodzący ze Schwarzwaldu dwukrotny zwycięzca Pucharu Świata, dwukrotny mistrz świata, jeszcze nigdy nie wygrał tej imprezy. Jego najlepszy wynik, to trzecie miejsce w poprzednim turnieju. Szanse na zwycięstwo (po triumfie w pierwszych zawodach w Oberstdorfie) zaprzepaścił w noworocznym konkursie w Ga-Pa, gdzie był dopiero 11.

Apetyt na wygranie turnieju ma także pozostający w cieniu Schmitta młody Bawarczyk, mistrz świata w lotach narciarskich Sven Hannawald . - Jestem przygotowany na wszystko - zapowiedział Hannawald. Od 1996 roku, kiedy czwarty raz w życiu (rekord) triumfował Jens Weissflog, żadnemu Niemcowi nie udało się wygrać Turnieju Czterech Skoczni.

Kto może zagrozić Niemcom? Na pewno Austriacy z triumfatorem poprzedniego turnieju Andreasem Widhoelzlem (wygrał wtedy w Ga-Pa, Innsbrucku i Bischofshofen), którzy przygotowywali się w szwajcarskim St. Moritz.

- Czuję się mocny i spragniony prawdziwej rywalizacji - powiedział 24-letni Widhoelzl, który niedługo po raz drugi zostanie ojcem. Mimo niepowodzeń w tym sezonie, ostatniego słowa na pewno nie powiedział także Andreas Goldberger (wygrywał turniej w 1993 i 1995 roku).

Pewne jest, że w walce o zwycięstwo liczyć się będą Finowie z Janne Ahonenem (triumfator z 1999 roku) na czele. Do startu przygotowywali się "w domu" - na skoczniach w Kuusamo oraz Kuopio. Niespodziankę mogą sprawić również Matti Hautamaeki (zwycięstwo w tym sezonie w Kuopio w pierwszych zawodach) oraz Ville Kantee. Mniejsze szanse daje się Norwegom (z nieprzewidywalnym liderem Tommy Ingebrigtsenem) oraz Japończykom (ze zwycięzcą z 1998 roku Kazuyoshi Funakim na czele). Wszyscy przygotowywali się w St. Moritz.

Klasyfikacja PŚ po trzech konkursach (wszystkie w Kuopio ): 1. Martin Schmitt (Niemcy) 245 punktów; 2. Matti Kautamaeki (Finlandia) 186; 3. Janne Ahonen (Finlandia) 144; 4. Sven Hannawald (Niemcy) 130; 5. Jure Radelj (Słowenia) 98; 6. Wolfgang Loitzl (Austria) 94; 7. Ville Kantee (Finlandia) i Noriaki Kasai (Japonia) po 93. Miejsca Polaków : 26. Adam Małysz 29 pkt.; 31. Wojciech Skupień 16.

Polacy w Kuopio. Adam Małysz : 1. konkurs - dyskwalifikacja; 2. konkurs - 26. miejsce; 3. konkurs - 11. miejsce. Wojciech Skupień: 1. konkurs - 26. miejsce; 2. konkurs - 20. miejsce; 3. konkurs - poza 30. Robert Mateja i Grzegorz Śliwka: poza 30. w każdym konkursie.

Cztery skocznie

Oberstdorf

Skocznia ma punkt konstrukcyjny wynoszący 115 metrów. Rekordzistą obiektu Schattenberg jest Norweg Kristian Brenden, który w 1996 roku poszybował na odległość 126 m. Przed rokiem triumfował tam Niemiec Martin Schmitt. Konkurs rozpocznie się o 13.30. Druga seria o 14.30.

Garmich-Partenkirchen

Skocznia Olimpijska z punktem konstrukcyjnym 115 m. Kwalifikacje odbędą się 31 grudnia o 14. Konkurs 1 stycznia także o 13.30. Rekordzistą obiektu jest Schmitt, który w 1999 roku uzyskał 123 m. Rok temu wygrał tam Austriak Andreas Widhoelzl.

Innsbruck

Skocznia Bergisel (punkt konstrukcyjny 110 m). Kwalifikacje odbędą się 3 stycznia o godzinie 14. Konkurs 4 stycznia o 13.30. Rekordzistą Bergisel jest Niemiec Dieter Thoma, który w 1997 roku skoczył 120 m. Rok temu wygrał tam Widhoelzl.

Bischofshofen

Skocznia im. Paula Ausserleitnera (punkt konstrukcyjny 120 m). Kwalifikacje odbędą się 5 stycznia o 14. Konkurs 6 stycznia o 13.30. Rekordzistą obiektu jest Niemiec Sven Hannawald, który w 1999 roku uzyskał 137 m. Rok temu wygrał tam Widhoelzl.

SYSTEM KO

W konkursie startuje 50 najlepszych zawodników kwalifikacji. W pierwszej serii zwycięzca serii kwalifikacyjnej walczy z ostatnim zawodnikiem, 2. z 49., 3. z 48. itd.). 25 zwycięzców plus pięciu przegranych ("lucky losers") z najlepszymi wynikami startuje w serii finałowej.

NAGRODY

Pula każdego z czterech konkursów wynosi aż 100 tysięcy marek (o 30 tys. więcej niż przed rokiem). Zwycięzca dostanie 40 tys. Za drugie miejsce premia wynosi 25 tys., za trzecie 15 tys., za czwarte 10 tys., za piąte 6 tys., za szóste 4 tys. marek. Głównym sponsorem Turnieju Czterech Skoczni jest związana z telefonią komórkową firma Siemens Mobile, która zastąpiła firmę D2 Privat (sieć telefonii komórkowej).

rb