Ligoccy złożą swoje snowboardowe eksponaty w Muzeum Olimpijskim w Lozannie

Wielkie wyróżnienie spotkało naszych snowboardzistów: Michała, Łukasza oraz Mateusza Ligockich - sportowców zimowych igrzysk w Vancouver. Uroczyście przekażą pamiątki przedstawicielom Muzeum Olimpijskiego w Lozannie. Do tej pory udało się to tylko trzem polskim olimpijczykom: Robertowi Korzeniowskiemu (Sydney 2000), Adamowi Małyszowi (Salt Lake City 2002) i Tomaszowi Mendelskiemu (Ateny 2004).

Polscy snowboardziści - Mateusz, Michał i Łukasz Ligoccy, którzy w lutym br. roku uczestniczyli w XXI Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Vancouver - 20 sierpnia uroczyście przekażą pamiątki przedstawicielom Muzeum Olimpijskiego. Mateusz reprezentował nasz kraj w konkurencji snowboardcross, Michał w half-pipe, a Łukasz (sędzia snowboardowy i delegat techniczny) był członkiem Polskiej Misji Olimpijskiej.

Bracia Ligoccy w wyjeździe do Lozanny mają wsparcie Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz sponsora - firmy odzieżowej 4F Sport Performance. Łukasz Ligocki powiedział - 17 czerwca br. otrzymałem list ze szwajcarskiej Lozanny z prośbą przekazania pamiątek na rzecz tego słynnego Muzeum Olimpijskiego. Pismo jest tym cenniejsze, bowiem podpisał je sam Prezydent Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Jacquess Rogge oraz przewodniczący Komisji Zawodniczej MKOl świetny do niedawna sprinter - Frank Fredericks. Nie od dziś wiemy, że jednym z celów Muzeum Olimpijskiego jest zachowanie wyjątkowych eksponatów, które pozwalają zachowują niepowtarzalny klimat i emocje związane z igrzyskami. Michał Ligocki - Jako sportowiec już od najmłodszych lat marzyłem, aby wziąć udział w szlachetnej rywalizacji podczas Igrzysk Olimpijskich. Udało mi się to dwukrotnie - startowałem wszak w Turynie w 2006 roku i Vancouver w 2010. Nigdy jednak nie marzyłem o tym, że mój ślad w postaci przekazanych pamiątek, kiedykolwiek znajdzie się w tak ważnym i prestiżowym miejscu. Cieszę się z tak wielkiego wyróżnienia. Mateusz Ligocki - Jesteśmy niesłychanie dumni z tego, co nas spotykało. Zostaliśmy docenieni i wyróżnieni przez najwyższe światowe władze ruchu olimpijskiego. To niewątpliwie motywuje i daje potężnego "kopa" do dalszej pracy, startów w zawodach i osiągania jak najlepszych rezultatów zarówno na arenie krajowej jak i międzynarodowej. Tak podniosła chwila zdarza się tylko nielicznym. Dlatego też postanowiliśmy przekazać na rzecz Muzeum w Lozannie nasze najcenniejsze, unikatowe i jedyne w swoim rodzaju elementy wyposażenia i sprzęt, w którym trenowaliśmy i startowaliśmy na XXI Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Vancouver. To nasze deski, wiązania, buty snowboardowe, kaski, gogle, rękawiczki, odzież startowa i oficjalna narodowa. Nie zapominamy również o akredytacjach olimpijskich, numerach startowych, kilku zdjęciach czy polskiej fladze i szaliku, które non-stop towarzyszyły naszym rodzicom - Katarzynie i Tadeuszowi podczas kibicowania w Kanadzie.

Michał na tym samym sprzęcie snowboardowym osiągnął życiowy sukces, zwyciężając w Pucharze Świata we włoskim Valmalenco. Starty rozpoczął niespełna 2 tygodnie po ceremonii zakończenia igrzysk w Vancouver.

Michał wraz z Mateuszem sześciokrotnie w karierze zdobyli podium Pucharu Świata. - W Valmalenco zajęli trzecie miejsce. Łukasz Ligocki powiedział - Jesteśmy pewni, ze przekazane i podpisane przez nas pamiątki na rzecz Muzeum Olimpijskiego w Lozannie sprawią, iż najwspanialsze dla nas momenty sportowe nigdy nie zostaną zapomniane. Pamiątki te będą również służyły jako istotny element w edukacji młodych ludzi, o czym pisze w liście Prezydent MKOl - Jacquess Rogge. Michał Ligocki - To bardzo cenne dla nas rzeczy, ale darując je Muzeum Olimpijskiemu w Lozannie wiem, że pamięć o nas braciach Ligockich, polskich snowboardzistach pozostanie nieśmiertelna.

Mateusz Ligocki - Powierzając nasz sprzęt snowboardowy na rzecz Muzeum Olimpijskiego w Lozannie, mamy nadzieję, że wprowadzimy wszystkich zwiedzających w momenty niezwykłych sportowych emocji, a magia Igrzysk zagości w życiu każdego.

Vancouver 2010. Alfabet olimpijski Od Abstynentow do Złota  ?