Vancouver 2010. Amerykanin z polskimi korzeniami ma medal w short-tracku

Brązowy medal igrzysk w Vancouver w wyścigu na 1500 metrów w short-tracku zdobył Amerykanin JR Celski. Jak wytropili autorzy bloga Supergigant, ma on polskie korzenie.

Za co Amerykanie kochają Celskiego - czytaj na blogu Supergigant ?

19-letni John Robert Celski zdobył brąz dzięki zażartej rywalizacji dwóch Koreańczyków, którzy walcząc o srebro wywrócili się na ostatnim wirażu. Amerykanin to w rzeczywistości pół-Polak, pół-Filipińczyk z amerykańskim paszportem.

Syn Roberta Celskiego, polskiego żołnierza w amerykańskiej armii, marzył żeby zostać mistrzem w jeździe na rolkach. Ale w 2002 obejrzał igrzyska w Salt Lake City, został fanem Apolo Ohno, i pokochał short track. W 2006 się na igrzyska nie załapał, bo był o 17 dni za młody, ale dziś jest uważany za głównego kandydata na następcę wielkiego Ohno.

W 2009 roku podczas mistrzostw świata juniorów w short tracku Celski zdobył złoty medal na dystansie 500 metrów w biegu indywidualnym, oraz złoty krążek na 3000 metrów w sztafecie.

Kilka miesięcy później wystąpił w mistrzostwach świata seniorów i tam również pokazał się z doskonałej strony. Dwa razy okazał się najlepszy - złoto w wyścigu indywidualnym na 3000 m oraz na 5000 m w sztafecie to jego największe osiągnięcia. Dodatkowo na jego szyi zawieszono dwa brązowe medale (trzecie miejsce w wyścigach na 1000 i 1500 m).

Vancouver 2010 na Sport.pl

Na portalu Sport.pl codziennie od godz. 17 relacje Z Czuba i na żywo, całą dobę relacje prosto z Kanady od naszych specjalnych korespondentów, wideo komentarze, rozmowy z naszymi gwiazdami i komplet wyników, także tych z nocy polskiego czasu. A o godz. 9 rano w Radiu TOK FM magazyn olimpijski Michała Pola - oraz stream wideo live w naszym portalu.

Zespół Sport.pl przygotowuje też "Gazetę olimpijską" - codziennie do kupienia z "Gazetą Wyborczą".

Specjalny serwis o Igrzyskach w Vancouver 2010 ?