Z³oto i rekord ¶wiata Claudii Pechstein

Na niebywale wysokim poziomie sta³y zawody ³y¿wiarek w biegu na 5000 m kobiet. Dwa razy poprawiano rekord ¶wiata. Wygra³a Niemka Claudia Pechstein.

Złoto i rekord świata Claudii Pechstein

Na niebywale wysokim poziomie stały zawody łyżwiarek w biegu na 5000 m kobiet. Dwa razy poprawiano rekord świata. Wygrała Niemka Claudia Pechstein.

Jako pierwsza rekord poprawiła Holenderka Gretha Smit, która uzyskała czas 6.49,22. O 3,22 sekundy poprawiła poprzedni najlepszy na świecie rezultat Gundy Niemann. To był już ósmy rekord świata w łyżwiarstwie ustanowiony w hali w Utah. Jednak najlepsze zawodniczki miały dopiero startować.

Jeszcze lepiej pobiegła Niemka Claudia Pechstein. Z rekordu świata urwała jeszcze 2,31 sekundy.

- Czułam lekką presję po biegu Grethe, ale jej wynik jeszcze bardziej mnie zmotywował do dobrego występu - powiedziała Niemka po zakończeniu konkurencji.

W ostatniej parze startowała jeszcze jedna faworytka - Niemka Anni Friesinger. Jednak jeszcze wyścig się nie skończył, a Pechstein już paradowała w rudej peruce, ciesząc się ze złotego medalu. Friesinger zawiodła - po koniec dystansu osłabła i zajęła dopiero szóste miejsce. Srebrny medal przypadł Grethe Smit (Holandia), a brązowy Kanadyjce Clarze Hughes. Dla niej to już drugi olimpijski brąz. Pierwszy wywalczyła w... letnich igrzyskach olimpijskich w Atlancie, zajmując trzecie miejsce w kolarskiej czasówce.

Pechstein zdobył w Salt Lake City dwa złote medale. Wcześniej wygrała wyścig na 3000 m, w którym także ustanowiła rekord świata.

- Jestem bardzo szcześliwa z tego medalu - stwierdziła. - W sumie mam już cztery złote medale olimpijskie - dodała. Pechstein zdobywała bowiem złote medale w wyścigu na 5000 m w Lillehammer (1994 r.) i w Nagano (1998 r.), w Japonii wywalczyła także srebro na 3000 m.