Pierwsze medale olimpijskie dla małżeństwa z dwóch krajów

Francuz Raphael Poiree i Norweżka Liv Grete Poiree są pierwszym małżeństwem w historii igrzysk olimpijskich, które zdobyło medale dla dwóch krajów.

Oboje startują w biathlonie i oboje wywalczyli w Salt Lake City srebrne medale - Liv Grete w poniedziałkowym biegu na 15 km, a Raphael w sobotę w biegu na 12,5 km na dochodzenie.

Liv Grete miała bardzo duże szanse stanąć po raz drugi na podium w Salt Lake City, ale podczas sobotniego biegu na 10 km na dochodzenie słabo spisała się podczas ostatniego strzelania. Norweżka nie trafiła dwóch z pięciu strzałów, musiała biegać rundy karne i ukończyła konkurencję na czwartej pozycji, tracąc do trzeciej na mecie Bułgarki Iriny Nikulcziny nieco ponad dwie sekundy.

Raphael i Liv Grete poznali się w 1992 roku podczas mistrzostw świata juniorów. Ślub wzięli w maju 2000 roku, trzy miesiące po MŚ.

Oboje zgodnie przyznają, że ich życie to nie tylko biathlon. Kochają kino i czynny wypoczynek na świeżym powietrzu. Zgodnie podkreślają, że wspólne treningi są kluczem do ich sukcesów.