Catriona LeMay Doan najszybsza na 500 m

Była niepokonana w 17 biegach. Wygrała również w osiemnastym, najważniejszym - finale olimpijski. Catriona LeMay Doan zdobyła złoty medal w wyścigu na 500 m

31-letnia panczenistka była zdecydowaną faworytką sprintu. W ostatnich siedemnastu startach na dystansie 500 m nie dała się pokonać ani razu. W czwartek obroniła tytuł z Nagano, po świetnym biegu pokonała główną konkurentkę do złota, Monique Garbrecht-Enfeldt z Niemiec, która podobnie jak w zeszłorocznych mistrzostwach świata zdobyła srebrny medal.

Brąz zdobyła inna Niemka, rekordzistka świata Sabine Voelker. Cieszyła się niemalże tak samo jak mistrzyni olimpijska, ponieważ po pierwszym biegu zajmowała dopiero 5. miejsce.

Catriona LeMay Doan, naztwana "Cat", czyli kot, dwukrotnie odbyła rundę honorową po torze Olympic Oval. Uśmiechnięta wymachiwała flagą z klonowym liściem.