Kraków chce Justyny Kowalczyk

Justyna Kowalczyk biegająca pod Wawelem? To możliwe. Kraków chce zorganizować zawody narciarskiego Pucharu Świata w sprincie. Sama biegaczka zastanawia się jednak czy nie lepiej przeznaczyć pieniądze na inne cele. Za pieniądze potrzebne do organizacji zawodów można by szkolić młodzież przez dwa lata.

Dla Krakowa organizacja ulicznych biegów byłaby fantastyczną promocją. Niedawno podziwialiśmy rywalizację najlepszych biegaczy wokół Pałacu Królewskiego w Sztokholmie. Kraków na pewno nie wypadłby gorzej od stolicy Szwecji. - To znakomity pomysł. Na pewno taka impreza byłaby atrakcyjna dla kibiców. Poza tym Kraków jest pięknym miastem i mógłby swe walory zaprezentować całemu światu. Jeśli dojdzie do takich zawodów, telewizja publiczna na pewno będzie nimi bardzo zainteresowana - mówi szef sportu w TVP, czterokrotny mistrz olimpijski Robert Korzeniowski, który na krakowskim Rynku Głównym organizował zawody w chodzie sportowym Na Rynek Marsz.

O przeprowadzenie takiej imprezy nie będzie jednak łatwo. - O przyznanie organizacji sprintu jest najtrudniej. To dlatego, że takich zawodów rozgrywa się w sezonie mniej niż pozostałych, a takie miasta jak Sztokholm czy Düsseldorf nie zamierzają zrezygnować - mówi sekretarz generalny Polskiego Związku Narciarskiego Grzegorz Mikuła.

Kraków to niejedyna polska kandydatura do organizacji zawodów Pucharu Świata. - Na dziś chęć goszczenia najlepszych biegaczy świata zgłosiły nam też Jakuszyce. Oba ośrodki muszą zabezpieczyć odpowiedni budżet. Za Puchar Świata w skokach narciarskich w Zakopanem też odpowiadamy nie my, tylko Tatrzański Związek Narciarski. W tym przypadku poza TZN-em w kosztach partycypuje miasto i oczywiście sponsorzy. Jakuszyce i Kraków zdają sobie z tego sprawę, w najbliższym czasie mamy omówić wszystkie szczegóły - wyjaśnia sekretarz związku.

Skąd kandydatura Jakuszyc? Polana Jakuszycka jest tym dla polskiego narciarstwa biegowego, czym Zakopane dla skoków. To na niej rozgrywany jest Bieg Piastów należący do światowej elity maratonów narciarskich Worldloppet. - FIS zna i ceni Jakuszyce - zapewnia Mikuła. - Komandor biegu Piastów pan Julian Gozdowski stworzył wspaniałe trasy, które nie ustępują najlepszym na świecie - komplementuje z kolei Jakuszyce trener Justyny Kowalczyk, Aleksander Wierietielny.

Jest jedno ale. Justyna Kowalczyk nie jest przekonana do Krakowa. - Ona zastanawia się, czy pieniądze, które trzeba byłoby wydać choćby na wyprodukowanie śniegu, nie lepiej byłoby przeznaczyć na inne cele, np. na program szkolenia młodzieży. Dodam, że to nie są małe środki. Mogłyby wystarczyć nawet na dwa lata takich przygotowań - wyjaśnia Mikuła.

Nie bez znaczenia jest również to, że dwukrotna mistrzyni świata nie przepada za sprintami. - Puchar Świata w Polsce? Fajnie. Tylko zróbcie mi jak największe podbiegi, żebym mogła wygrać - mówiła niedawno.

Kowalczyk na pewno przypadłaby do gustu trasa, którą niedawno stworzono na Kubalonce. "Doskonała, wymagająca" - tak charakteryzowali ją trenerzy młodych biegaczy z całego świata, którzy w lutym w Beskidach startowali w Zimowym Festiwalu Olimpijskim. - Może w przyszłości PŚ uda się zorganizować właśnie tam, może w Zakopanem, gdzie powstanie trasa na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego? Na razie jednak Justyna musi się cieszyć - i wiem, że się cieszy - możliwością każdego startu w Polsce - mówi Mikuła.

Na taki start mistrzyni musi jednak jeszcze trochę poczekać. - O organizację zawodów trzeba zabiegać z dużym wyprzedzeniem, dlatego sprawa PŚ w Krakowie czy Jakuszycach dotyczy dopiero sezonu 2010/2011 - mówi sekretarz PZN. Na szczęście o to, że Puchar Świata w Polsce w końcu zagości, możemy być spokojni. - Zakopiański Puchar Świata w skokach narciarskich jest uważany za jeden z najlepszych w całym kalendarzu FIS. W tym roku zorganizowaliśmy też Puchar Europy w narciarstwie alpejskim i usłyszeliśmy, że zawody były przeprowadzone na poziomie Pucharu Świata. W oczach FIS organizacyjnie jesteśmy przygotowani bardzo dobrze - podkreśla Mikuła.

Co musi poprawić Justyna by zdobyć olimpijskie złoto? - czytaj tutaj ?

Więcej o: