Beskidy 2009: ostatni dzień zawodów

Finały zawodów hokejowych, ostatnie zjazdy alpejczyków i curling zdominowały ostatni dzień IX Zimowego Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy.

hokej

W finale turnieju hokejowego rozgrywanego w ramach IX Zimowego Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży "Śląsk-Beskidy 2009" Rosja po emocjonującym meczu pokonała Szwajcarię 5:3. W meczu o brązowy medal Finowie pokonali Słowaków 5:2.

biegi narciarskie

Na Kubalonce biegacze rywalizowali w sztafetach mieszanych. Na trasie o długości 5 kilometrów dla chłopców i 2,5 kilometra dla dziewcząt rywalizowało 21 ekip. Najszybciej odcinki pokonali reprezentanci Norwegii. Ich łączny czas wyniósł 45:57.37 sekundy. Drugie miejsce, ze stratą 22 sekund, w biegu sztafetowym zajęli Niemcy.

Polska ekipa w składzie Ewelina Marcisz, Magdalena Kozielska, Mateusz Ligocki oraz Andrzej Nędza - Kubiniec, ze stratą 2 minut 44 sekund, zajęła 8 miejsce.

biathlon

Sztafeta mieszana biathlonistów była ostatnią konkurencją rozgrywaną na Kubalonce. Na trasy wybiegli zawodnicy z 20 krajów, podczas biegu wycofała się drużyna grecka.

Dziewczyny miały do przebiegnięcia 6, a chłopcy 7,5 kilometra. Sztafetę wygrała reprezentacja Niemiec, choć po pierwszej zmianie i złym strzelaniu nasi zachodni sąsiedzi zajmowali dopiero 7. pozycję.

Od pierwszej zmiany cały czas na drugiej pozycji byli reprezentanci Rosji. Nie zmieniło się to aż do końca. Rosjanie biegli w składzie Olga Galich, Anastasia Mikhalylova, Iakov Nekrasov i Ivan Pichuzhkin tracąc do Niemców 2 minuty i 28 sekund.

Norwegowie podobnie jak ekipa niemiecka rozpoczęli słabo, od 10. miejsca po pierwszej zmianie. Jednak ostatecznie z 3 chybionymi strzałami i stratą do zwycięzców 3 minuty i 9 sekund ukończyli zawody na trzecim miejscu.

Reprezentacja Polski przez dwa okrążenia była na czwartym miejscu. Niestety, kiedy na trasy wybiegli chłopcy z każdym okrążeniem Polacy spadali w klasyfikacji. Ostatecznie nasi zawodnicy ukończyli zawody na Kubalonce na 11. miejscu. Ekipę Polaków reprezentowali: Monika Hojnisz, Maria Bukowska, Piotr Bielawa i Mateusz Zawoł.

curling

Curlerzy z Wielkiej Brytanii nie obronili mistrzowskiego tytułu sprzed czterech lat w Monthey. Po bardzo wyrównanym meczu musieli uznać wyższość Szwajcarów. Przed ostatnim 10. endem bliżej szczęścia byli Wyspiarze. O zwycięstwie zdecydowało ostatnie zagranie skipa Rogera Gulki, które dało drużynie ze Szwajcarii 2 punkty.

Finał turnieju curlingu dziewcząt w Bielsku-Białej także był pojedynkiem brytyjsko-szwajcarskim. Podobnie, jak w rywalizacji chłopców przegrał zespół, który bronił tytułu. Początek spotkania był bardzo wyrównany, ale to Brytyjkom udało się ugrać 3 punkty (5. end) i zbudować sporą przewagę nad rywalem - 5:2. Skład ze Szwajcarii do końca starał się wyrównać stan meczu. Kiedy jednak w 9. partii znowu punktowały rywalki, zakończył walkę o złoto.

łyżwiarstwo figurowe

Wiktor Romanienko z Estonii wygrał konkurencję tańca dowolnego w cieszyńskiej hali widowiskowo - sportowej. Napięta rywalizacja trwała do samego końca. Estończyk jako jedyny nie popełnił błędu i po doskonałym technicznie przejeździe wyprzedził największych rywali do złota: Stanislava Pertsona z Ukrainy i Rosjanina Gordeya Gorshkov.

Młodzi łyżwiarze na konferencji prasowej jednogłośnie przyznali, że nigdy wcześniej nie przeżyli takich owacji kibiców jak na zawodach w Cieszynie.

snowboard slalom gigant równoległy

Slalom gigant równoległy był jedną z ostatnich konkurencji rozgrywanych podczas Festiwalu Młodzieży. Zawody rozgrywane były w idealnych warunkach pogodowych. Przez sito kwalifikacji musiały przejść 44 zawodniczki i 54 zawodników. Wyścigi finałowe zdominowali snowboardziści ze Szwajcarii i Austrii, którzy zgodnie wywalczyli po trzy medale.

Niestety, nasi reprezentanci nie mieli szczęścia w finałach, gdyż z trójki naszych zawodników ani jednemu z nich nie udało się wygrać ze swoimi rywalami w pierwszej parze.

narciarstwo alpejskie

Zawody w slalomie gigancie zakończyły rywalizację alpejczyków. Na trasie Skrzyczne FIS w Szczyrku zarówno wśród dziewcząt, jak i chłopców swoją pozycję silnie zaznaczyli Francuzi.

Drugi był Niemiec Stefan Luitz (1:46.68), trzecie miejsce zajął Norweg Johan Carl Oester (1:47.40).

Wśród dziewcząt rywalizacja była równie zacięta. Złoty medal zdobyła Mirjam Puchner (1:47.87) z Austrii. Drugie miejsce zajęła Francuska Adeline Baud (1:48.54). Trzecie miejsce zajęła Słowenka Ula Hafner z czasem 1:48.56.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.