Nie do wiary! Rosjanie ogłaszają wielki powrót skandalistki. "Są w kontakcie z WADA"

Kamiła Walijewa w 2021 roku została zdyskwalifikowana przez Światową Agencję Antydopingową (WADA) po wykryciu w jej organizmie niedozwolonych substancji. Rosyjska łyżwiarka figurowa, która chętnie pozowała do zdjęć z samym Władimirem Putinem, straciła wówczas złoty medal igrzysk olimpijskich. Teraz oficjalnie wraca do sportu, a zezwoliła jej na to WADA.

15-letnie Kamiła Walijewa zachwyciła świat na zimowych igrzyskach olimpijskich w Pekinie, gdzie była częścią reprezentacji Rosji. Z nią tamtejsza kadra wygrała złoty medal zawodów drużynowych w łyżwiarstwie figurowym, a później przez nią straciła laur. Wszystko dlatego, że w organizmie wówczas nieletniej zawodniczki wykryto trimetazydynę, która poprawia metabolizm i wydolność i jest niedozwolona  przez Światową Agencję Antydopingową (WADA).

Zobacz wideo Tak wygląda baza Polaków na Euro 2024. Hotel w fabryce piór, treningi w akademii dwukrotnego mistrza Niemiec

Wykluczona Rosjanka wraca do sportu. Pozwolili jej pomimo zakazu

Walijewa przekonywała, że świadomie nie zażyła żadnej niedozwolonej substancji, ale w styczniu 2024 roku Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu w Lozannie (CAS) nałożył na nią czteroletnie zawieszenie. Do kary wliczono czas dochodzenia w tej sprawie, a zakończyć się miała dopiero w grudniu 2025 roku. 

Dość niespodziewanie Walijewa pokaże się na lodowisku znacznie wcześniej. "Sport Express" twierdzi, że  Światowa Agencja Antydopingowa zezwoliła jej na powrót na specjalnie zorganizowane show sportowo-artystyczne, które zorganizuje była łyżwiarka Tatiana Nawka. 

Nawka prywatnie jest żoną Dmitrija Pieskowa, a więc rzecznika Kremla, co budzi spore kontrowersje. Nie wiadomo jednak, czy Rosjanie wpływali na decyzję, którą podjęła WADA. - Przed ogłoszeniem i dyskusją przemyśleliśmy to, skoordynowaliśmy wszystko z agentami Kamili. Są w kontakcie z WADA, tylko z pozytywną odpowiedzią z ich strony Kamila weźmie udział w naszych pokazach. Jak dotąd wszystkie odpowiedzi są pozytywne - mówiła niedawno Nawka.

Walijewa ostatni raz pojawiła się na lodowisku również podczas show byłej łyżwiarki, a miało to miejsce pod koniec stycznia tego roku. Dzień później usłyszała oficjalną dyskwalifikację. Teraz pojawi się w dwóch pokazach: "Rusłan i Ludmiła" oraz "Wieczory na farmie".

Czy Twoim zdaniem wykluczona wykluczona zawodniczka powinna dostać zgodę na wzięcie udziału w zawodach?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.