Natalia Maliszewska ukarana! Jest oficjalny komunikat

Na podstawie porozumienia zawartego przez Polską Agencję Antydopingową, Światową Agencję Antydopingową i zawodniczkę Natalię Maliszewską łyżwiarka szybka zgodziła się na przyjęcie kary 14 miesięcy dyskwalifikacji.

12 września Polska Agencja Antydopingowa (POLADA) poinformowała o tym, że czołowa polska zawodniczka short tracku - Natalia Maliszewska - złamała przepisy dopingowe. Nie chodziło jednak o to, że u Maliszewskiej wykryto niedozwolone środki. Zawodniczka trzykrotnie nie stawiła się w wyznaczonym miejscu o wyznaczonym czasie na kontrolę antydopingową.

Zobacz wideo Dawid Kubacki po niedzielnym konkursie w Lillehammer. "Kolejny ciężki dzień"

- Zawodniczka była poza wskazanym miejscem pobytu, zadzwoniliśmy do niej i starała się przyjechać na czas do tego miejsca, ale nie zdążyła. CAS uznał, że skoro to było trzecie naruszenie przepisów antydopingowych, to nic zawodniczki nie tłumaczy - mówił Sport.pl Michał Rynkowski, szef POLADA.

W środę zapadła ostateczna decyzja w tej sprawie. "W przypadku naruszenia przepisów antydopingowych, w zakresie podawania danych pobytowych, maksymalnie kara może wynieść dwa lata, ale może zostać skrócona - w zależności od stopnia winy zawodnika" - czytamy w oficjalnym komunikacie.

I dalej: "Ustalono również, że rozpoczęcie biegu tej dyskwalifikacji nastąpi od 11 maja 2023 roku, co w efekcie pozwoli zawodniczce wrócić do rywalizacji sportowej o cztery miesiące szybciej. Wsteczne rozpoczęcie dyskwalifikacji skutkuje odebraniem zawodniczce zdobytych punktów, medali i nagród – jeśli otrzymała je w czasie od 11 maja 2023 r.".

Cofnięcie dyskwalifikacji łącznie o cztery miesiące było możliwe m.in. ze względu na:

  • przyznanie się zawodniczki do winy, w tej konkretnej sprawie do naruszenia przepisów antydopingowych w zakresie danych pobytowych
  • ustalenia, że stopień winy zawodniczki w tej konkretnie sprawie umożliwiał wymierzenie kary w dolnej granicy przewidzianej we właściwych przepisach antydopingowych
  • zgodę ze strony zawodniczki na karę zaproponowaną przez organy antydopingowe
  • rezygnację ze standardowej ścieżki procesowej, gdyż warunki porozumienia podlegają zatwierdzeniu przez Panel Dyscyplinarny

Natalia Maliszewska zawieszona

"Skracanie kary miało już miejsce w przeszłości i najczęściej dotyczyło naruszania przepisów antydopingowych w kontekście zażywania substancji zabronionych (z czym nie mieliśmy do czynienia w sprawie). Natychmiastowe przyznanie się do naruszenia przepisów antydopingowych i przyjęcie kary skutkuje w takim przypadku zazwyczaj skróceniem kary z 4 do 3 lat dyskwalifikacji".

"Tego rodzaju porozumienie dotyczące skrócenia kary w obszarze naruszenia przepisów antydopingowych wynikających z 3 błędów w zakresie podawania danych pobytowych (ADAMS) i / lub nieobecności w okienku kontrolnym w ciągu 12 miesięcy, zostało zawarte po raz pierwszy w Polsce. Porozumienie zawarte przez trzy strony zostało rozpoznane i zatwierdzone przez polski Panel Dyscyplinarny I Instancji w dniu 5 grudnia 2023 roku".

- Cieszę się, że cała sprawa znalazła już swój finał. Wiem, na czym stoję i mogę planować najbliższą przyszłość. Najważniejsze, że będę mogła powrócić do profesjonalnych treningów już od przyszłego sezonu i spokojnie przygotowywać się do kolejnych Igrzysk Olimpijskich - powiedziała Maliszewska w oficjalnym komunikacie.

Maliszewska to od lat jedna z najlepszych na świecie zawodniczek short tracku. Urodzona w 1995 r. Polka była m.in. wicemistrzynią świata, zdobywczynią Pucharu Świata oraz mistrzynią Europy na 500 m. W Maliszewskiej widzimy jedną z naszych kandydatek do medalu igrzysk olimpijskich w 2026 r. w Mediolanie i Cortinie d'Ampezzo.

Więcej o:
Copyright © Agora SA