To już niemal pewne! Wiadomo, gdzie mają się odbyć kolejne zimowe igrzyska

Do kolejnych zimowych igrzysk olimpijskich zostały nieco ponad dwa lata. W lutym 2026 roku rywalizacja odbędzie się we Włoszech. Wcześniej czekają nas emocje związane m.in. z letnimi igrzyskami w Paryżu latem przyszłego roku. W oczekiwaniu na te zmagania poznaliśmy już potencjalnych organizatorów zimowych igrzysk w 2030 oraz 2034 roku. Międzynarodowy Komitet Olimpijski przekazał najnowsze wieści w tej sprawie.

Zimowe Igrzyska Olimpijskie w ostatnich latach były udane dla Polaków. Nieprzerwanie od imprezy w Salt Lake City w 2002 roku Biało-Czerwoni przywozili z najważniejszych zmagań czterolecia co najmniej jeden medal. Podczas zeszłorocznej rywalizacji w Pekinie brązowy medal zdobył Dawid Kubacki i był to jedyny krążek przywieziony z Chin. Z kolei w 2026 roku igrzyska odbędą się w Mediolanie i Cortinie d'Ampezzo.

Zobacz wideo Thomas Thurnbichler wybrał skład na zawody w Lillehammer, a Harald Rodlauer wykazał gotowść do inauguracji sezonu skoczkiń

MKOl zdecydował. To tam najpewniej odbędą się kolejne zimowe igrzyska

W środę 29 listopada Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) przekazał, że rozmowy na temat organizacji igrzysk w 2030 roku będą prowadzone z Francją, a na temat imprezy zaplanowanej na 2034 roku ze Stanami Zjednoczonymi. Tylko te kandydatury zostały zatwierdzone.

To oznacza, że najprawdopodobniej organizatorzy kolejnych dwóch edycji zimowych igrzysk są już znani. W 2030 roku najlepsi sportowcy zimowi będą walczyć o medale w Alpach Francuskich, a cztery lata później w Salt Lake City. Ostateczne potwierdzenie ma nadejść wiosną już za kilka miesięcy. 

"MKOl rozpocznie teraz bardziej szczegółowe dyskusje z preferowanymi gospodarzami, pod przewodnictwem ich narodowych komitetów olimpijskich, w celu przyznania obu edycji podczas 142. sesji MKOl w lipcu 2024 w Paryżu" - czytamy w komunikacie komitetu.

O organizację imprezy w 2030 roku pierwotnie starali się także Szwedzi, Szwajcarzy oraz Japończycy (ci jednak się wycofali). Zdecydowano się jednak na francuską kandydaturę. Z kolei jeśli chodzi o 2034 rok to MKOl nie miał zbyt dużej pola manewru. Zgłosili się tylko Amerykanie.

Francja już trzy razy była gospodarzem zimowych igrzysk. Miało to miejsce w 1924, 1968 oraz 1992 roku. Z kolei USA gościły igrzyska w 1932, 1960, 1980 oraz 2002 roku.

Więcej o:
Copyright © Agora SA