Niewiarygodny wyczyn Polki. Magiczna granica tuż tuż

Już tylko cztery szczyty pozostały Dorocie Rasińskiej-Samoćko do realizacji wielkiego marzenia. Polska himalaistka celuje w zdobycie wszystkich czternastu ośmiotysięczników, czyli Korony Himalajów i Karakorum. W sobotę osiągnęła już dziesiąty szczyt, Dhaulagiri.

Dorota Rasińska-Samoćko to polska himalaistka. Pierwszą wyprawę w najwyższy łańcuch górski na Ziemi odbyła w maju 2021 roku, kiedy udało jej się zdobyć Mount Everest (8848 m n.p.m). Polka założyła sobie ambitny cel, który zakłada wejście na wszystkie czternaście ośmiotysięczników. W sobotę wyraźnie przybliżyła się do jego osiągnięcia.

Zobacz wideo W świecie freaków jest za dużo patologii? "Nie będziemy pozwalać na takie treści"

Polska himalaistka blisko realizacji celu. Chce zdobyć Koronę Himalajów i Karakorum

Rasińska-Samoćko w 2021 roku oprócz Mount Everest zdobyła również Manaslu (8164 m n.p.m.). Zdecydowanie więcej udało jej się osiągnąć w kolejnym roku. w dniach 28 kwietnia - 28 maja udało jej się wpiąć na szczyt  Annapurny (8091 m n.p.m.), Kanczendzongi (8586 m n.p.m.), Lhotse (8516 m n.p.m.) i Makalu (8484 m n.p.m.), co pozwoliło jej ustanowić polski rekord szybkości wśród polskich himalaistów. W lipcu 2022 roku zdobyła z kolei Nanga Parbat (8125 m n.p.m.), Broad Peak (8167 m n.p.m.) oraz, jako trzecia Polka w historii, K2.

Dawid Kubacki i Marta Kubacka Kubacki wyjawił dramatyczne szczegóły. Życie zmieniło się o 180 stopni. "To nie jest super łatwe"

Teraz Polce udało się zdobyć już dziesiąty ośmiotysięcznik, a konkretnie Dhaulagiri (8167 m n.p.m). Była to druga próba himalaistki do osiągnięcia tego szczytu. Pierwsza miała miejsce jesienią ubiegłego roku, jednak z powodu dużego zagrożenia lawinowego wyprawa musiała zostać przerwana. Wówczas doszła prawie do trzeciego obozu, który znajduje się na wysokości 7300 m n.p.m. 

- Dhaulagiri, to mój 10 klejnot w Koronie Himalajów. Po ciężkiej akcji, górskiej, w śniegu, torowaniu, w 5-osobowym zespole. 18 maja, o 6 rano. Radość ogromna, ale nie mam na razie czasu, by świętować, bo teraz czeka Alaska - napisała na Facebooku.

Rasińskiej-Samoćko do zdobycia Korony Himalajów i Karakorum pozostały więc już tylko cztery szczyty. Mowa o Czo Oju (8201 m n.p.m.), Gaszerbrum I (inaczej Hidden Peak lub K5 - 8068 m n.p.m.), Gaszerbrum II (8035 m n.p.m.) oraz Sziszapangma (8013 m n.p.m.). Himalaistka realizuje projekt "Podwójna Korona", który zakłada zdobycie wszystkich ośmiotysięczników oraz dziewięć szczytów Korony Ziemi. 

Więcej treści sportowych znajdziesz też na Gazeta.pl

Kacper Tekieli Szwajcarska policja wydała oświadczenie po śmierci Kacpra Tekielego

Marzenie o zdobyciu wszystkich ośmiotysięczników realizuje również Hiszpan Carlos Soria. 84-latkowi do osiągnięcia celu brakuje już tylko dwóch szczytów. Ostatnią wyprawę na Dhaulagiri musiał przerwać z powodu wypadku, wskutek którego doznał złamania nogi

Więcej o: