Szczyt bezczelności rosyjskiej "carycy". Wywołała skandal, a teraz żąda przeprosin. "Niesprawiedliwe"

Była radziecka i rosyjska łyżwiarka, a obecnie znana trenerka Eteri Tutberidze domaga się przeprosin od przewodniczącego MKOl. Thomas Bach skrytykował trenerkę Kamiły Wasijewej za brak wsparcia dla jej podopiecznej po wykryciu dopingu podczas igrzysk olimpijskich w Pekinie w 2022 roku.

Podczas igrzysk olimpijskich w Pekinie 15-letnia Kamiła Wasiljewa zdobyła z reprezentacją Rosji złoty medal w łyżwiarstwie figurowym. W jej organizmie wykryto jednak trimetazydynę, czyli niedozwoloną substancję, przez co nie odebrała krążka. Zawodniczka z racji młodego wieku nie podlegała przepisom antydopingowym MKOl i wystartowała w rywalizacji solistek, ale nie udźwignęła presji i zajęła jedynie czwarte miejsce. Jej trenerka, Eteri Tutberidze, nie udzieliła wtedy zawodniczce zbyt dużego wsparcia, za co krytykował ją szef Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego

Zobacz wideo Szczęsny tłumaczy porażkę: Czesi nas zdominowali ficzyznie

Rosjanka nie wsparła 15-letniej podopiecznej, a teraz domaga się przeprosin od szefa MKOl

Po występach solistek i tylko czwartym miejscu Kamiły Wasiljewej, która byłą faworytką, świat obiegły zdjęcia zapłakanej 15-latki. Zawodniczka nie była w stanie poradzić sobie z porażką, a wiele krytyki spadło właśnie na jej trenerkę Eteri Tutberidze. Była łyżwiarka oschle traktowała podopieczną i zachowywała się, jakby emocję nieletniej były dla niej obojętne. Wtedy przewodniczący MKOl, Thomas Bach stwierdził, że przykro było patrzeć na to, jak sztab trenerski traktuje Wasiljewą. 

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Wygląda na to, że ponad rok po tych słowach Tutberidze nadal nie może znieść krytyki Bacha i w wywiadzie dla "L'Equipe" postanowiła się do nich odnieść. - Nie będę przytulała kogoś, kto tego nie chce. Pytałam ją, dlaczego przestała walczyć do końca. Sportowcy marzą, żeby być na igrzyskach, a ja nie znoszę ich napadów złości. Później dużo czasu spędziłyśmy w szatni - stwierdziła trenerka. Postanowiła również wprost zażądać od Bacha przeprosin.

- Oskarżenia Thomasa Bacha są niesprawiedliwe. Oczekuję od niego przeprosin - podsumowała. Warto zaznaczyć, że to właśnie Rosjanka była oskarżana o namawianie podopiecznej do stosowania dopingu. Niemieckie media przekonywały, że Tutberidze jest "diabłem" i "odsuwa zdrowie zawodniczek na dalszy plan". O trenerce rozpisywały się zagraniczne media, przybliżając jej metody pracy. Zawodniczki Tutberidze masowo zdobywają medale i wygrywają zawody, ale sama trenerka jest niebywale surowa. Nazywa się ją "carycą łyżwiarstwa figurowego".

Beijing Olympics Figure Skating Trenerka nie miała litości dla Walijewej po nieudanym występie. Jej słowa wywołały burzę

Kamiła Wasiljewa nadal nie jest niewinna. Możliwe dalsze problemy rosyjskiej łyżwiarki

Nad Kamiłą Wasiljewą nadal wisi widmo zawieszenia w sprawie dopingu. Rosyjska organizacja antydopingowa w styczniu 2023 roku podjęła decyzję ws. nastoletniej łyżwiarki i uznała ją za niewinną ws. wykrycia u niej dopingu. Zdaniem agencji, choć dopuściła się naruszenia przepisów antydopingowych, to "nie ponosi za to żadnej winy" i "nie ma też mowy o zaniedbaniu z jej strony". Jednak sprawa jest ciągle otwarta, ponieważ zawieszenia domaga się Międzynarodowa Unia Łyżwiarska. Oskarżenia trafiły do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (CAS) na wniosek Światowej Agencji Antydopingowej (WADA).

Diana Davis, Gleb Smołkin, Eteri Tutberidze "Caryca" Tutberidze grzmi: Dave, nie masz ani sumienia, ani honoru

Więcej o: