Ten sukces przejdzie do historii M¦. Ginnis skradł show

Norweg Henrik Kristoffersen zdobył złoty medal mistrzostw ¶wiata w Courchevel/Meribel, awansuj±c z 16. miejsca po pierwszym przejeĽdzie. Więcej mówi się jednak o wyczynie AJ Ginnisa, który zaj±ł drugie miejsce i zdobył pierwszy medal dla Grecji w historii jej występów na M¦.

AJ Ginnis reprezentuje barwy Grecji w alpejskim Pucharze Świata. Wcześniej występował dla Stanów Zjednoczonych, a zmiana kadry była możliwa dzięki posiadaniu podwójnego obywatelstwa, nabytego dzięki mamie pochodzącej z USA. Ginnis zdobył punkty dla USA 22 grudnia 2016 roku, zajmując 26. miejsce w zawodach w Madonna di Campiglio. Kiedy okazało się, że amerykańska federacja nie będzie w stanie go wspomóc finansowo, zdecydował się na zmianę kraju. Do tej pory Grecja nie kojarzyła się z sukcesami w sportach zimowych, ale wszystko się zmienia dzięki niemu.

Historyczny medal Grecji na MŚ w Courchevel. Kristoffersen ze złotem po szaleńczej pogoni

Slalom mężczyzn był jedną z ostatnich konkurencji na mistrzostwach świata w Courchevel/Meribel, które trwały od 6 lutego. Złoty medal w tej konkurencji zdobył Henrik Kristoffersen. Norweski narciarz zajmował 16. miejsce po pierwszym przejeździe i tracił 0,91 s do prowadzącego Austriaka Manuela Fellera. W drugim przejeździe był już wybitny i ustanowił najlepszy czas przejazdu, uzyskując 1:39.50. To był jego trzeci medal mistrzostw świata po złocie w gigancie w Are w 2019 roku i po brązowym krążku w 2021 roku w slalomie w Cortinie.

Ogromne powody do radości miał też Grek AJ Ginnis. 28-latek dojechał do mety ze stratą 0,20 s do Kristoffersena, co dało mu srebrny medal na mistrzostwach świata. Warto dodać, że AJ Ginnis zajmował drugie miejsce już po pierwszym przejeździe i tracił wtedy 0,13 s do lidera. Po przejechaniu mety Grek dał upust emocjom, ciesząc się z pierwszego medalu w historii występów Grecji na mistrzostwach świata. Aby podkreślić skalę tego wyczynu, warto zwrócić uwagę na to, że Grecja nie miała żadnego medalu ani na MŚ, ani podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich.

To nie jedyny przypadek w tym sezonie, gdy AJ Ginnis ustanawia historyczny wynik dla greckiego narciarstwa alpejskiego. Na początku lutego narciarz zajął drugie miejsce w alpejskim Pucharze Świata w Chamonix i został pierwszym zawodnikiem z Grecji ze zdobytym podium oraz miejscem w czołowej dziesiątce zawodów. Wtedy Ginnis przegrał tylko ze Szwajcarem Ramonem Zenhausernem.

Jedynym Polakiem w stawce slalomu na MŚ w Courchevel był Michał Jasiczek, który nie ukończył pierwszego przejazdu. Brązowy medal zdobył Włoch Alex Vinatzer, co oznaczało, że Austria nie zdobędzie żadnego medalu na MŚ w slalomie po raz pierwszy od 1987 roku.