Media: Szokujący plan Ministerstwa Sportu. Polska chce zorganizować zimowe igrzyska

Zakopane może zostać gospodarzem zimowych igrzysk olimpijskich w 2034 roku. Ministerstwo Sportu i Turystyki planuje ubiegać się o prawo do zorganizowania imprezy razem ze Słowacją, podaje PAP.

Wielka Krokiew w Zakopanem od lat jest areną zmagań najlepszych skoczków narciarskich w ramach Pucharu Świata. W tegorocznym konkursie drużynowym triumfowali Austriacy, a indywidualnie najlepszy okazał się Halvor Egner Granerud, który wyprzedził Dawida Kubackiego. Okazuje się, że Ministerstwo Sportu i Turystyki chciałoby uczynić z Zakopanego gospodarza igrzysk olimpijskich.

Zobacz wideo Kamil Stoch potrzebował specjalnej zgody. Tak wygląda jego zakopiańskie królestwo

Zakopane organizatorem zimowych igrzysk olimpijskich? To możliwe

Polska miałaby ubiegać się o organizację zimowych igrzysk olimpijskich w 2034 roku razem ze Słowacją. "Zakopane ma największe predyspozycje, aby być głównym organizatorem po stronie polskiej ze względu choćby na fakt, że funkcjonuje tu Centralny Ośrodek Sportu, który jest jednym z najlepiej wyposażonych ośrodków sportu w Europie. W jego skład wchodzi choćby kompleks skoczni narciarskich, stadiony i budowany właśnie kryty tor lodowy" - powiedział PAP Andrzej Gut-Mostowy, wiceminister sportu.

Więcej treści sportowych znajdziesz też na Gazeta.pl

"Pod względem infrastruktury pozasportowej kluczowy w ocenie możliwości organizacji będzie na pewno system komunikacyjny. Areny sportowe muszą być dobrze skomunikowane z najbliższymi lotniskami. Nowa, dwupasmowa zakopianka jest już niemal gotowa. Powstaje dwupasmówka do Nowego Targu i będzie gotowa w przyszłym roku, a warianty rozbudowy końcowego odcinka do Zakopanego są analizowane" - dodał.

Wiceminister sportu zapewnił, że Polskę byłoby stać na to przedsięwzięcie, a organizacja zimowych igrzysk jest około 8 razy tańsza niż letnich zmagań.

Będzie to łącznie trzecia próba sprowadzenia zimowych igrzysk olimpijskich do naszego kraju. Zakopane bezskutecznie starało się o miano gospodarza imprezy w 2006 roku, a pierwszy polsko-słowacki projekt upadł w przypadku igrzysk, które miały odbyć się w 2022 roku. Wtedy gospodarzem miał być Kraków.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.