Przez dekadę robił nagie zdjęcia, napadał i molestował. Olimpijki przewały milczenie

Byłe amerykańskie snowboardzistki oskarżyły trenera Petera Foleya o nadużycia seksualne. W pozwie zarzucają mu między innymi wymuszanie aktów seksualnych i manipulacje. Zawodniczki oskarżyły również dwie sportowe federacje o zatajanie jego nadużyć.

Na początku ubiegłego roku w amerykańskim snowboardzie wybuchł skandal. W marcu była zawodniczka  Callan Chythlook-Sifsof opublikowała w mediach społecznościowych wiadomość, w której oskarżyła trenera Petera Foleya, że robił "nagie zdjęcia zawodniczkom przez ponad dekadę". Później ESPN podało, że Foley został oskarżony o nadużycia seksualne przez kolejne snowboardzistki. 

Zobacz wideo Adam Małysz pokazał, jak naprawdę wygląda jego codzienna praca w roli prezesa

Amerykańskie snowboardzistki złożyły pozew przeciwko trenerowi Foleyowi. Miał je molestować

Howard Jacobs, który jest adwokatem Foleya, w rozmowie z "USA Today Sports" zaprzeczył, aby oskarżenia wobec jego klienta były prawdziwe. Mimo to sprawa na tym się nie zakończyła. Niedawno ESPN przekazało, że Callan Chythlook-Sifsof, Rosey Fletcher oraz Erin O'Malley złożyły pozew przeciwko byłemu trenerowi. Został oskarżony o "wymuszenia aktów seksualnych za pomocą siły, manipulację, nadużycia emocjonalne i zastraszanie". 

Fletcher zdradziła, że Foley napadł ją na tle seksualnym, gdy miała zaledwie 19 lat. Miało to miejsce na obozie drużynowym USA oraz na igrzyskach olimpijskich. - Jako kobieta i matka 11-letniej córki, jest to mój moralny obowiązek. Tutaj nie ma się czego wstydzić. Jestem ofiarą - powiedziała w rozmowie z "Los Angeles Times". 

Z kolei O'Malley w pozwie wyznała, że była "napastowana seksualnie i nękana przez Foleya, który wykorzystywał władzę." Dodała również, że trener znęcał się nad nią fizycznie i psychicznie, a gdy miała 15 lat, dokonał napaści seksualnej w windzie, w obecności Fletcher. Foley miał również komentować wagę O'Malley, co później spowodowało u niej zaburzenia odżywiania, które miały wpływ na jej karierę. - Foley zaczął obmacywać Erin i próbował ją pocałować bez jej zgody - powiedziała Fletcher, cytowana przez ESPN.

Na tym jednak nie koniec, ponieważ dziennikarze donoszą, że pozew przeciwko Foleyowi złożyła także była pracownica federacji Lindsey Nikola. Twierdzi, że trener zmuszał ją do robienia nagich zdjęć i dokonał napaści seksualnej w pokoju hotelowym. 

Byłe snowboardzistki uważają, że organy zarządzające zataiły domniemane nadużycia. Sprawa była wielokrotnie zgłaszana do Komitetu Olimpijskiego i Paraolimpijskiego Stanów Zjednoczonych oraz federacji sportowej. - Przez prawie dwadzieścia lat trenerzy i dyrektorzy obu organizacji umożliwiali Foleyowi takie zachowanie, odmawiali działania i pomagali ukryć jego czyny, pozwalając mu w ten sposób na  kontynuowanie nadużyć - mówi dalej Fletcher. 

ESPN skontaktowało się z federacją i Komitetem Olimpijskim, ale nie otrzymało w tej sprawie konkretnej odpowiedzi. - Jesteśmy świadomi wniesionych pozwów - powiedział rzecznik tej pierwszej organizacji. Z kolei przedstawiciel Komitetu odmówił komentarza, ale dodał, że "bardzo poważnie traktują każdy zarzut nadużycia". 

Więcej tego rodzaju treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Rosey Fletcher brała udział w trzech edycjach igrzysk olimpijskich i zdobyła brązowy medal w Turynie w 2006 roku. Chythlook-Sifsof uczestniczyła w igrzyskach olimpijskich w Vancouver w 2010 roku, a O'Malley była członkiem drużyny narodowej w latach 90. Peter Foley stracił pracę w marcu zeszłego roku. Federacja nie podała jednak powodów zwolnienia. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.