Szósty medal dla Polski w Lake Placid. "To coś wielkiego"

Natalia Jabrzyk zajęła drugie miejsce w łyżwiarstwie szybkim na dystansie 1500 metrów na Zimowej Uniwersjadzie w Lake Placid. Tym samym zapewniła Akademickiej Reprezentacji Polski już szósty medal prestiżowych zawodów.

Zimowa Uniwersjada 2023 to już 30. edycja zimowej uniwersjady, w której udział biorą reprezentacje krajów zrzeszonych w Międzynarodowej Federacji Sportu Akademickiego. Pierwotnie 30. edycję zaplanowano na 2021 rok i miała odbyć się w szwajcarskiej Lucernie, ale polany organizatorów pokrzyżowała pandemia koronawirusa. Zawody z cyklu odbywają się co dwa lata i są najważniejszą imprezą sportową dla akademickich sportowców.

Zobacz wideo MŚ w piłce ręcznej. Bartłomiej Bis po awansie: Jeśli od początku nie będziemy na sto procent, to Hiszpanie nas rozjadą

Srebrny medal Zimowej Uniwersjady dla Polski. To już szóste podium reprezentantów Polski

Natalia Jabrzyk we wtorek startowała w zawodach na dystansie 1500 metrów i startując w 11. parze, uzyskała czas 2:06.19, który okazał się rekordem toru. Dopiero w ostatnim biegu wyprzedziła ją Koreanka Jiwoo Park i zapewniła sobie zwycięstwo. Studentka Politechniki Łódzkiej przekonuje jednak, że drugie miejsce to dla niej fantastyczny wynik. 

- Wreszcie udało mi się zdobyć wyczekiwany medal, bo w zeszłym roku obijałam się o podium, ale zawsze byłam czwarta, czy piąta. A tutaj mam wreszcie medal na takiej dużej imprezie jak uniwersjada i w dodatku srebrny. To coś wielkiego i bardzo się cieszę - mówi panczenistka. 

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Jabrzyk przekonuje również, że do jej sukcesu przyczyniły się również warunki atmosferyczne, które przed zawodami nie były najlepsze. - Rano, gdy wyszłam na tor, czułam, że lód jest dla mnie zbyt zmrożony, ale byłam spokojna, bo widziałam, że nie ma wiatru i jest piękne słońce. Potrzebowałam, by to słońce nieco rozpuściło lód i tak się stało. Dla mnie to były wymarzone warunki - stwierdziła. 

Srebrny medal w łyżwiarstwie szybkim był już szóstym zdobytym przez reprezentację Polski na trwającej uniwersjadzie. Wszystkie dotychczasowe "krążki" wywalczyły kobiety. Jedyne złoto uzyskała w skokach narciarskich Nicole Kondrela. Poza Jabrzyk srebrny medal w łyżwiarstwie szybkim zdobyła Iga Wojtasik, a w biathlonie Barbara Skrobiszewska. Brązowe medale dla Polski wywalczyły: Joann Kil w kombinacji norweskiej oraz Kinga Rajda w skokach narciarskich. 

Zimowa uniwersjada w amerykańskim Lake Placid potrwa do 22 stycznia 2023 roku. Startuje w niej około półtora tysiąca sportowców z ponad pięćdziesięciu krajów. W klasyfikacji medalowej prowadzą sportowcy z Japonii, którzy zdobyli aż 17 medali. Polska zajmuje dziewiąte miejsce.

Więcej o: