Nękanie w sieci doprowadziło do najgorszego. 16-letnia hokeistka nie żyje

Nękana w sieci przez koleżanki z drużyny McKenna Brown popełniła samobójstwo. Hokeistka miała zaledwie 16 lat. "Każdego dnia była bombardowana obraźliwymi wiadomościami" - mówi matka zmarłej zawodniczki.

To kolejne tego typu zdarzenie, w którym do złego przyczyniło się nękanie rówieśników. Uzdolniona hokeistka McKenna Brown, która dopiero zaczynała swoją karierę w szkolnej drużynie na Florydzie, nie wytrzymała znęcania się psychicznego kolegów z ekipy i popełniła samobójstwo. Miała zaledwie 16 lat.

Zobacz wideo Jeremy Sochan jak Rodman! Czy Polak podbije NBA? Już przeszedł do historii

Nastoletnia hokeistka była nękana i popełniła samobójstwo

Do tragedii doszło 7 sierpnia, ale dopiero teraz na jaw wychodzą ustalenia śledczych w tej sprawie. Dramat został szeroko nagłośniony, a Federacja Hokeja USA powołała niezależną komisję do przeprowadzenia własnego śledztwa.

Nadzieje Rosjan legły w gruzach. Są wściekli. Nadzieje Rosjan legły w gruzach. Są wściekli. "Nieuzasadniona hipokryzja"

Rodzice ofiary walczą o sprawiedliwość. Jak twierdzą, zawirowania w jej życiu zaczęły się na początku szkoły średniej, kiedy McKenna wysłała zdjęcie o charakterze seksualnym do chłopaka z innego stanu. Jej były przyjaciel, z którym się pokłóciła, zdobył kopię zdjęcia i je rozpowszechnił. Dziewczyna prawie natychmiast spotkała się z brutalnym dokuczaniem i prześladowaniem - donosi "The Daily Beast". Dodatkowo nastolatka miała paść ofiarą molestowania seksualnego przez jednego ze starszych kolegów.

Efekt był taki, że córka Brownów nie chodziła podczas pierwszego semestru do szkoły. Rodzice znaleźli jej korepetytora, psychiatrę i terapeutę, i udało im się "poskładać ją z powrotem do kupy psychicznie i emocjonalnie". Wróciła do szkoły i skupiła się na sporcie. W drużynie hokejowej pełniła rolę bramkarki.

Wszystko wróciło po kilku miesiącach. Według matki hokeistki McKenna zaczęła komunikować się z byłym chłopakiem koleżanki z drużyny, co spowodowało konflikt między dziewczynami. "Każdego dnia była bombardowana obraźliwymi wiadomościami. Jej koleżanka zaczęła buntować całą drużynę przeciwko naszej córce i obiecała, że nie zostanie jej żaden przyjaciel" - mówi Cheryl Brown.

Opublikowana została też część wiadomości tekstowych, jakie otrzymywała zmarła. To może służyć jako potężna baza dowodowa w sądzie. Jak dotąd trzy koleżanki z drużyny McKenny zostały zawieszone w meczach ligi licealnej w oczekiwaniu na śledztwo. Wielu rodziców było zszokowanych tym, co się stało i starają się pomóc rodzinie, która straciła córkę. Niektórzy z nich pisali do różnych organizacji hokejowych w stanie, aby pomóc w ukaraniu sprawców.

"McKenna zawsze troszczyła się o otaczających ją ludzi i była niesamowicie miłą osobą. Postaramy się zrobić wszystko, co konieczne, aby sprawiedliwość zwyciężyła. Nie możemy sobie pozwolić na takie sytuacje w przyszłości. To jest cyberprzemoc i trzeba z nią ciężko walczyć" – mówi matka jednej zawodniczek zespołu. Co ciekawe, jedna z oskarżonych była obecna na pogrzebie dziewczynki, co wywołało mieszane emocje wśród rodziców McKenny.

W ostatnich latach problem samobójstw w szkole stał się w Stanach Zjednoczonych bardzo powszechny, a Internet odgrywa w tym znaczącą rolę. Według badań przeprowadzonych przez Bridgewater State College ponad połowa amerykańskich rodziców nie wie nic o wirtualnym życiu swoich dzieci. Teraz tylko kilka stanów posiada przepisy wzywające do ochrony nastolatków przed cyberprzemocą. Kongres USA rozpoczął już prace nad projektem ustawy federalnej, aby stalking w Internecie był uważany za poważne przestępstwo, ale nie podjęto jeszcze ostatecznej decyzji w tej sprawie.

Potrzebujesz pomocy?

Potrzebujesz pomocy psychologicznej? Nie wahaj się po nią zwrócić. Poniżej lista z numerami telefonów, pod które mogą dzwonić osoby chcące uzyskać pomoc (przytaczamy ją za biurem RPO):

800 220 280 telefon zaufania Fundacji Znajdź Pomoc (od poniedziałku do piątku w godzinach 17.00-20.00) dla osób w kryzysie psychicznym związanym z pandemią koronawirusa;

800 100 102 infolinia wsparcia psychologicznego uruchomiona przez Wojska Obrony Terytorialnej (7 dni w tygodniu, w godzinach 8:00-20:00, bezpłatna);

22 230 22 07 linia wsparcia psychologicznego prowadzona przez Polski Czerwony Krzyż (codziennie w godzinach 10.00-22.00) - pracownicy świadczą pierwszą pomoc psychologiczną poprzez rozmowę i działania psychoedukacyjne;

116 111 - Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, kontakt pod bezpłatnym numerem telefonu 116 111. Swój problem możesz też opisać w wiadomości;

510 260 554 lub 517 360 159 linia wsparcia Mokotowskiego Centrum Zdrowia Psychicznego prowadzona przez Instytut Psychiatrii i Neurologii (od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-15.00).

Więcej o: