Kuriozalny pomysł. Arabia zorganizuje zimowe igrzyska Azji. A to nie koniec

Arabia Saudyjska zorganizuje zimowe igrzyska Azji, jako pierwszy w historii z zachodniej części tego kontynentu. Igrzyska odbędą się w 2029 roku i są częścią wielkiego planu, by uniezależnić kraj od przychodów z ropy naftowej.

Arabia Saudyjska wygrała przetarg na organizację zimowych igrzysk azjatyckich. Odbędą się one w nowym resorcie górskim, który według planów ma być miejscem całorocznego uprawiania sportów zimowych. Państwo słynie z wysokich temperatur, których roczna średnia wynosi 33 stopnie Celsjusza.

Zobacz wideo To będzie napędzać w Wiśle kolejne problemy. Zmiana trenera nie wystarczy

Nieocenione wsparcie przywództwa i zimowe igrzyska w Arabii Saudyjskiej

O organizacji zimowych igrzysk azjatyckich w 2029 roku we wtorek poinformował na Twitterze Minister sportu Arabii Saudyjskiej. - Dzięki nieocenionemu wsparciu ze strony naszego przywództwa dla sektora sportowego z dumą ogłaszamy, że jako pierwszy kraj w Azji Zachodniej wygraliśmy przetarg na organizację Zimowych Igrzysk Azjatyckich w 2029 roku. Dzięki temu nadal będziemy jednym z przodujących krajów w tej dziedzinie sportu - czytamy w oświadczeniu.

W przygotowaniu oświadczenia brał udział dyrektor generalny projektu NEOM, Nadhmi al-Nasr, odpowiedzialny za zarządzanie jednym z największych przedsięwzięć Arabii Saudyjskiej. Plan księcia Mohammeda ibn Salmana nazwany Vison 2030 ma na celu zmodernizować i unowocześnić górską turystykę Arabii Saudyjskiej.

NEOM - futurystyczny plan Arabii Saudyjskiej

Zimowe igrzyska azjatyckie w Arabii Saudyjskiej są częścią projektu NEOM, który jest wizją przyszłości naftowego potentata. Projekt zakłada zbudowanie miasta Oxagon, które ma być arabskim miastem przyszłości. Jego zbudowanie będzie kosztowało ponad 500 milionów dolarów. W mieście mają znajdować się miliony drzew oraz strefa wolna od samochodów i dwutlenku węgla. Zaplanowano także zbudowanie lewitującej kolei.

Zimowe igrzyska mają odbyć się w mieście Trojena, które zaoferuje całoroczny górski kompleks sportowy. W wiosce mają powstać pierwsze w kraju stoki narciarskie oraz najnowocześniejsze centrum wellness i spa na świecie. Na miejsce, w którym powstać ma miasto, pokryte jest piachem i maszynami budowlanymi.
Na terenie budowy zaplanowano także zbiornik retencyjny, z którego pobierana woda, by tworzyć sztuczny śnieg. W mieście nie będzie mowy o prawdziwym "białym puchu", ponieważ temperatura podczas zawodów nie powinna spaść poniżej 15. stopni Celsjusza.

- Trojena będzie oferowała możliwość uprawiania narciarstwa przez cały rok na świeżym powietrzu, a także sporty wodne czy górskie wspinaczki- czytamy na stronie projektu. Warto również przypomnieć, że Arabia Saudyjska wyraża także chęci organizacji ogólnoświatowych zimowych igrzysk olimpijskich w 2034 roku. Tamtejsze media opisują to jako "naturalny krok, będący następstwem zimowych igrzysk azjatyckich w 2029 roku".

Więcej o: