W Rosji zawrzało. Córka legendarnej trenerki uciekła do USA

Łyżwiarka figurowa Diana Davies oraz jej partner Gleb Smolkin nie będą już reprezentować Rosji. Para zdecydowała się na zmianę federacji i stara się o możliwość startów pod flagą USA. Dla Rosjan to niebywały skanadal, bo łyżwiarka jest córką Eteri Tutberidze - słynnej trenerki, która w kraju ma status legendy.

Po agresji Rosji na Ukrainę rosyjscy sportowcy nie mogą startować w wielu najważniejszych sportowych imprezach. Część z nich decyduje się na zmianę federacji i reprezentowanie innego kraju. Nie inaczej postąpiła łyżwiarka figurowa Diana Davies, która na dodatek posiada podwójne obywatelstwo. Urodzona w Stanach Zjednoczonych zawodniczka postanowiła razem ze swoim partnerem Glebem Smolkinem przenieść się za ocean. Sęk w tym, że Davies jest córką Eteri Tutberidze - trenerskiej legendy rosyjskiego łyżwiarstwa. W kraju wybuchł więc ogromny skandal.

Zobacz wideo Pekin 2022. Tłumaczymy, co się stało ze Stochem. Kapitalny skok Żyły! [SPORT.PL LIVE #9]

Eteri Tutberidze w Rosji jest legendą, jej córka wybrała USA

Tutberidze słynie z kontrowersyjnych metod treningowych i rządów "silnej ręki". Pokazała to chociażby podczas igrzysk w Pekinie, gdy po nieudanym występie w zawodach solistek, zrugała 15-letnią bohaterkę skandalu dopingowego - Kamiłę Walijewą. Rosjanom jednak to w ogóle nie przeszkadza. Trenerka ma koncie tyle sukcesów, że w kraju ma status legendy. Tutberidze wychowała medalistów ostatnich igrzysk olimpijskich: mistrzynię wśród solistek Annę Szczerbakową, wicemistrzynię Aleksandrę Trusową oraz srebrną parę sportową: Jekaterinę Tarasową i Władimira Morozowa. Jej podopieczną była także mistrzyni z Pjongczangu  Alina Zagitowa.

Jej córka, nosząca nazwisko Davies, zdaniem serwisu The Skating Lesson właśnie dołączyła do amerykańskiej federacji i będzie starała się o reprezentowanie USA na arenie międzynarodowej. 19-latka startuje w konkurencji par tanecznych razem z Glebem Smolkinem. Para póki co nie może pochwalić się wielkimi sukcesami. Podczas igrzysk w Pekinie zajęła 14. miejsce. Poziom sportowy schodzi jednak na dalszy plan. Decyzja o ucieczce do USA córki tak wielkiej postaci wywołało falę oburzenia.

Davies i Smolkin nie wezmą udziału w oficjalnych testach z udziałem reprezentantów Rosji w łyżwiarstwie figurowym, które odbędą się  24 i 25 września w Moskwie. Mają za to pojawić się amerykańskim Challenge Cup, będącym formą kwalifikacji do tamtejszej reprezentacji narodowej.

Więcej treści sportowych znajdziesz też na Gazeta.pl.

Więcej o: