"Hańba". Prezydent grzmi po starcie rodaków w Rosji. "Ich zasługi zostały wymazane"

Byli łyżwiarskimi idolami, ale stracili szacunek. Margarita Drobiazko i Povilas Vanagas zostali pozbawieni przez prezydenta Litwy Orderu Wielkiego Księcia Litewskiego Giedymina V klasy. Wszystko przez to, że wzięli udział w pokazie sportowym organizowanym przez żonę rzecznika prasowego Władimira Putina.

Litwa to jeden z tych krajów, które otwarcie i stanowczo sprzeciwiają się rosyjskim działaniom wojennym na terenie Ukrainy. Dlatego tak bardzo potępiony został tam utytułowany duet łyżwiarski. Margarita Drobiazko i Povilas Vanagas nie zważając na militarną agresję i śmierć tysięcy niewinnych Ukraińców, pojechali na pokazowe zawody do Rosji.

Zobacz wideo Porażające liczby oglądalności Lewandowskiego. El Clasico bez podjazdu [Sport.pl LIVE]

Litewska para łyżwiarska okryła się hańbą. "Dość tego!"

Prezydent Litwy był na tyle oburzony, że pozbawił brązowych medalistów mistrzostw świata zaszczytu. "Dość tego! Podpisałem dekret skreślający Margaritę Drobiazko i Povilasa Vanagasa z listy odznaczonych Orderem Wielkiego Księcia Litewskiego Giedymina V klasy, po tym, gdy zhańbili imię osób odznaczonych" - napisał na Facebooku Gitanas Nauseda.

"Nie mam wątpliwości, że ta para w tańcach na lodzie była wspaniałymi sportowcami, ale ich zasługi dla państwa litewskiego, za które zostali uhonorowani w 2000 roku, zostały wymazane przez ich cyniczny akt udziału w komercyjnej imprezie w Soczi, w czasie, gdy w ukraińskiej wojnie przelewa się niewinna krew" - dodał jeszcze w swoim wpisie Nauseda.

O organizacji pokazu w Rosji w Litwie pisano już kilka dni wcześniej, bo spore oburzenie wywołał opublikowany w mediach społecznościowych wpis byłej rosyjskiej tancerki na lodzie Tatiany Nawki. Prywatnie żona Dmitrija Pieskowa, rzecznika prezydenta Rosji napisała, że jej projekt "Jezioro łabędzie" zostanie zaprezentowany w Soczi 9 sierpnia i wezmą w nim udział m.in. Drobiazko i Vanagas.

Do skandalu z udziałem litewskich łyżwiarzy odniosła się też przewodnicząca tamtejszego Sejmu Viktorija Czmilyte-Nielsen. "Występ litewskich łyżwiarzy na imprezie zorganizowanej przez małżonkę tuby Kremla w Soczi przekreśla ich osiągnięcia" - powiedziała. Dodała też, że obecnie jest rozważana możliwość pozbawienia Margarity Drobiazko, Rosjanki i żony Vanagasa, litewskiego obywatelstwa, które jej zostało przyznane w drodze wyjątku w 1993 roku.

"Obecne prawo na Litwie nie przewiduje możliwości pozbawienia obywatelstwa. Taką możliwość prawną należy stworzyć" – oznajmiła przewodnicząca Sejmu. A zachowanie Drobiazko i Vanagas wzbudziło tak wielkie oburzenie, bo uznawani są w Litwie niemal za łyżwiarskich prekursorów. To właśnie oni zdobyli pierwsze w historii medale dla Litwy w łyżwiarstwie figurowym. Uczestniczyli w pięciu igrzyskach olimpijskich.

Więcej o:
Copyright © Agora SA