Afera w kanadyjskim hokeju. Reprezentanci kraju oskarżeni o napaść seksualną

Afera w kanadyjskim hokeju. Tamtejsi hokeiści zostali oskarżeni o napad seksualny przez anonimową kobietę. Chodzi o ośmiu zawodników, którzy byli reprezentantami kraju w mistrzostwach świata juniorów w 2018 r.

Sprawa ujrzała światło dzienne w kwietniu. Anonimowa kobieta złożyła pozew, w którym twierdzi, że została ofiarą napadu seksualnego w czerwcu 2018 roku. Ataku miało dokonać ośmiu graczy kanadyjskiej ligi hokeja, w tym niektórych członków reprezentacji Kanady z mistrzostw świata juniorów 2017/18.

Zobacz wideo Po meczu z Belgią. Kolejny gol przeciwko Polsce po stracie Roberta Lewandowskiego?

Kanadyjscy hokeiści oskarżeni o napad seksualny

Do rzekomego incydentu doszło w pokoju hotelowym w Londynie po wydarzeniu zorganizowanym przez organizację Hockey Canada. Kobieta, która nie chce ujawniać swojej tożsamości, nie wymieniła nazwisk graczy, których to dotyczy - w oficjalnym oświadczeniu są oni określani jako "John Does 1-8". Sprawa czeka na rozpatrzenie przez sąd.

Jarl Magnus RiiberKombinacja norweska może zniknąć z igrzysk z powodu "wyrównania szans obu płci"

W oświadczeniu Hockey Canada pisze, że kiedy dowiedziano się o zarzutach z 2018 roku, wynajęto Henein Hutchison LLP, aby "podjąć dokładne niezależne dochodzenie wewnętrzne i sformułować zalecenia dotyczące obszarów do poprawy, które wdrażaliśmy i będziemy kontynuować". Władze kanadyjskich rozgrywek podkreślały, że osoba stawiająca zarzuty nie zdecydowała się na rozmowę z policją lub niezależnym śledczym powołanym przez organizację.

Ponieważ oskarżonymi potencjalnie mogą być zawodnicy NHL, liga prowadzi teraz własną analizę. "National Hockey League została poinformowana o pozwie dotyczącym zarzutów o charakterze seksualnym, złożonym przeciwko ośmiu nienazwanym członkom kanadyjskiej drużyny hokejowej" - poinformowała wcześniej NHL w swoim oświadczeniu.

"Następnie dostarczono nam pozew, zawierający zarzuty dotyczące zachowań, które są zarówno odrażające, jak i naganne. Będziemy dążyć do ustalenia podstawowych faktów i w zakresie, w jakim może to dotyczyć zawodników, którzy są obecnie w NHL, określimy, jakie działania, jeśli w ogóle, będą odpowiednie" - dodają przedstawiciele najlepszej ligi hokeja na świecie.

Komisarz NHL Gary Bettman obiecał "przejrzystość" w dochodzeniu ligi w tej sprawie. Przemawiając podczas spotkania z mediami przed meczem nr 1 finału Pucharu Stanleya Bettman dodał, że NHL zamierza ujawnić wyniki swojego dochodzenia. Inaczej może być tylko w sytuacji, kiedy jakiś podmiot zabroni udostępniania informacji. 

Zastępca komisarza Bill Daly powiedział dziennikarzom, że liga planuje przesłuchać wszystkich członków kanadyjskiej drużyny juniorów z 2018. "Byli bardzo chętni do współpracy do tego momentu, w ułatwianiu i organizowaniu wywiadów z każdym z graczy" powiedział Daly. "Spodziewamy się, że będziemy w stanie przesłuchać każdego z zawodników z tej ekipy. Jesteśmy też w kontakcie z Hockey Canada. Wszystko jest w toku".

Adam MałyszRafał Kot zdradza kulisy wyborów w PZN. Małysz mógł mieć rywala. "Roiły się pomysły"

Także działacze Hockey Canada będą zeznawać przed federalnym rządowym Stałym Komitetem ds. Dziedzictwa Kanadyjskiego w poniedziałek na temat postępowania organizacji z zarzutami i pozwem sądowym. Organizacja oświadczyła, że "z zadowoleniem przyjmuje" możliwość złożenia zeznań w Ottawie i że "żadne fundusze rządowe nie zostały wykorzystane w niedawnym rozstrzygnięciu sprawy sądowej". Sesja przesłuchań ma być jawna publicznie.

Więcej o: