Kanczendzonga to najwyższy punkt Indii o wysokości 8586 m n.p.m, ale też jest uznawany za drugi szczyt w Himalajach i trzeci najwyższy szczyt na świecie. Po raz pierwszy została zdobyta 25 maja 1955 roku przez Brytyjczyków George'a Banda oraz Joe Browna. Ostatnimi Polakami, którzy stanęli na szczycie, byli Piotr Pustelnik oraz Kinga Baranowska, którzy tego dokonali w 2001 i 2009 roku. Baranowska była też pierwszą kobietą, która weszła na szczyt Kanczendzongi.
Serwis "The Himalayan Times" poinformował, że hinduski wspinacz Narayanan Iyer zginął w trakcie próby zdobycia Kanczendzongi. 52-latek znajdował się na wysokości 8200 m n.p.m i bardzo cierpiał. Wspinacz ze stanu Maharasztra odmawiał przerwania drogi na szczyt i nie stosował się do zaleceń przewodnika wspinaczkowego, o czym poinformował Pasang Sherpa, prezes firmy Pioneer Adventure.
Więcej treści sportowych znajdziesz też na Gazeta.pl
Pasang Sherpa dodał, że Narayanan Iyer zginął w czwartek wieczorem, a jego rodzina otrzymała już informację o śmierci. Reszta wspinaczy, która towarzyszyła Iyerowi, obecnie schodzi z obozu IV do bazy. Hindus jest pierwszą ofiarą wiosennego sezonu na Kanczendzondze, a trzecią na nepalskich ośmiotysięczniku. Ostatnią ofiarą był Grek Antonios Sykaris, który zdobył szczyt Dhaulagiri (8167 m n.p.m), ale kilkanaście godzin później zachorował i zmarł podczas zejścia ze szczytu.
Kanczendzonga jest uznawana za jedną z najtrudniejszych gór do zdobycia, po Annapurnie, K2 i Nanga Parbat. Pierwsze solowe wejście na trzeci najwyższy szczyt na świecie udało się dopiero Francuzowi Pierre'owi Beghinowi z 1983 roku. Na jego stokach 13 maja 1992 roku zginęła wybitna polska himialaistka - Wanda Rutkiewicz.