"Peter Foley robił nagie zdjęcia przez ponad dekadę". Wstrząsające zeznania

Mateusz Król
- W nocy zakradł się do mojego łóżka i włożył we mnie palce - wyznała jedna z amerykańskich snowboardzistek, która dołączyła do grona oskarżających trenera Petera Foleya. Prawnik szkoleniowca twierdzi, że wszystkie zarzuty są zmyślone. Mimo to związek postanowił zwolnić trenera.

Wraca temat molestowania seksualnego w Amerykańskim Związku Narciarsko-Snowboardowym. Trener Peter Foley najpierw został oskarżony o robienie nagich zdjęć zawodniczkom, a teraz cztery kolejne kobiety wprost oskarżyły go o molestowanie seksualne

Zobacz wideo Iga Świątek dorównała siostrom Williams. Wielka przemiana

"W nocy zakradł się do mojego łóżka i włożył we mnie palce"

O sprawie amerykańskie media szeroko pisały w połowie lutego, tamtejsza federacja wszczęła wówczas śledztwo w sprawie dwóch osób z drużyny snowboardowej po tym, jak była olimpijka oskarżyła je o molestowanie seksualne i rasizm - przekazał "USA Today Sports".

Wielka rywalka Justyny Kowalczyk kończy karierę. Wielka rywalka Justyny Kowalczyk kończy karierę. "Zwyciężyła ciekawość"

Wszystko wyszło na jaw, kiedy Callan Chythlook-Sifsof, która była uczestniczką zimowych igrzysk olimpijskich w Vancouver w 2010 roku, opublikowała w mediach społecznościowych wiadomość, w której oskarżyła trener Petera Foleya, że robił "nagie zdjęcia zawodniczkom przez ponad dekadę". Dalej twierdziła, że Foley w 2014 roku wysyłał do niej i jej koleżanek z kadry komentarze o zabarwieniu seksualnym.

- "Taka jest prawda. [...] Ludzie, których wymieniłam, zachowywali się toksycznie, ale prawda jest taka, że kultura w zespole chroniła to zachowanie. Znormalizowano rzeczy, które nie są w porządku. Inni sportowcy angażowali się w rasistowskie, mizoginistyczne zachowania, aktywnie uczestniczyli w dziwnej dynamice stworzonej przez Petera Foleya, który sprawił, że zawodniczki stały się ofiarami przemocy seksualnej" - napisała Chythlook-Sitsof.

Teraz amerykańska stacja telewizyjna ESPN donosi, że Foley znów został oskarżony. Tym razem także chodzi o nadużycia seksualne. Taki zarzut sformułowały cztery kobiety, które twierdzą, że były ofiarami molestowania i napaści na tle seksualnym. - W nocy zakradł się do mojego łóżka i włożył we mnie palce - wyznała w rozmowie z usatoday.com 19-letnia snowboardzistka.

- Napaleni na młode dziewczyny wpadali do pokojów i wypowiadali wulgarne komentarze. Pijani faceci wchodzili do naszych łóżek. Biegali po korytarzach z naszymi stanikami - powiedziała kolejna zawodniczka. 

Howard Jacobs, który jest adwokatem Foleya, w rozmowie z "USA Today Sports" zaprzeczył, aby oskarżenia wobec jego klienta były prawdziwe. Tymczasem Amerykański Związek Narciarsko-Snowboardowy w poniedziałek (21 marca) poinformował, że 56-letni szkoleniowiec nie jest już trenerem kadry. Nie zdradzono jednak konkretnych powodów.

Więcej o: