16-letnia reprezentantka Ukrainy polubiła skandaliczny post "ulubieńca Putina". I rozpętała burzę

Dominik Senkowski
Ukraińska łyżwiarka figurowa Anastazja Szabotowa polubiła na Instagramie skandaliczny post ulubieńca Władimira Putina Jewgienija Pluszczenki o "przymusowej operacji specjalnej na Ukrainie". To wywołało burzę w ukraińskim środowisku łyżwiarskim.

O zamieszaniu wokół Szabotowej pisze ukraiński portal sportowy ua.tribuna.com. Trzykrotna mistrzyni Ukrainy w łyżwiarstwie figurowym urodziła się w Moskwie. Jest naturalizowaną Rosjanką. Jej rodzina od strony matki pochodzi z Ukrainy. W 2019 roku uzyskała ukraińskie obywatelstwo.  

Zobacz wideo Waldi pierwszą maskotką igrzysk. Po co komu olimpijskie pluszaki?

Kontrowersje wokół Szabotowej

Szabotowa reprezentowała Ukrainę na igrzyskach w Pekinie. Zajęła ostatnie 30. miejsce w programie krótkim i nie awansowała do programu dowolnego. Od czasu zmagań olimpijskich nie publikowała na Instagramie. Mimo to jedno z jej zachowań w mediach społecznościowych wywołało kontrowersje.

16-letnia łyżwiarka polubiła post mistrza olimpijskiego Jewgienija Pluszczenki. - Nie był to tylko post - na nagraniu wideo Rosjanin wyraża poparcie dla tak zwanej „operacji specjalnej" rosyjskiej armii na Ukrainie i nazywa ją „nieuniknioną". Reakcja Szabotowej wywołała duże oburzenie wśród Ukraińców - czytamy na ua.tribuna.com.

Jewgienij PluszczenkoJewgienij Pluszczenko Jewgienij Pluszczenko Instagram

Ukraińską zawodniczkę skrytykowały koleżanki z reprezentacji Anastazja Archipowa oraz Taisja Spesicewa. Także kibice łyżwiarstwa wysyłali do niej komentarze pełne oburzenia. Po kilku godzinach Szabotowa usunęła polubienie posta Pluszczenki. Nie zdecydowała się jednak w żaden inny sposób skomentować inwazji Rosji na Ukrainę.

Just Stop OilKuriozalne sceny w Anglii. Kibic przyczepił się do słupka. "Sytuacja jest awaryjna"

Pluszczenko broni Rosjan

Pluszczenko zaatakował niedawno Międzynarodową Unię Łyżwiarską, która zawiesiła łyżwiarzy z Rosji i Białorusi. - Nie można mieszać sportu z polityką, nie można karać sportowców i pozbawiać ich prawa do współzawodnictwa. To absolutna dyskryminacja i bezpośrednie rażące naruszenie praw sportowców. Nasi łyżwiarze udowodnili, że są najlepsi na świecie. Zainteresowanie łyżwiarstwem figurowym nie będzie takie samo bez naszych zawodników. Bez nich zwycięstwa czy medale będą deprecjonowane, bo w wielu dyscyplinach najlepsi nie będą mogli rywalizować - przekonywał Pluszczenko.

Rosyjski mistrz łyżwiarstwa to miłośnik Władimira Putina. Tak mówił o wojnie na Ukrainie: "Każdy chce spokoju, ja także. Naprawdę mam nadzieję, że wszystko jak najszybciej się skończy, a negocjacje przyniosą owoce. Wierzę w naszego prezydenta! Nie jestem politykiem, jestem sportowcem i moim celem jest jednoczenie ludzi poprzez miłość do sportu, pokonywanie różnic politycznych". Łyżwiarz to także jeden z ulubieńców Putina, z którym prezydent Rosji spotykał się niejednokrotnie.

Zdaniem ukraińskich mediów, w momencie rozpoczęcia inwazji Anastazja Szabotowa przebywała w Kijowie, ale wraz z rodziną opuściła już Ukrainę. Wycofała się także z mistrzostw świata w łyżwiarstwie figurowym, które w dniach 21-27 marca odbędą się w Montpellier. 

Rosjanom zostały tylko kpiny 

We Francji nie wystartują zawieszenie Rosjanie. Portal Sports.ru kpił sobie z nachodzących mistrzostw świata. - Nie będzie reprezentacji Rosji na mistrzostwach świata, ale nasi ludzie nadal będą występować pod flagami Polski czy Gruzji. Po co i kto to będzie oglądał? - padały pytania w artykule, w którym umieszczono na głównym zdjęciu Jekaterinę Kurakową. To 20-letnia łyżwiarka urodzona w Moskwie, ale reprezentująca Polskę.

Kurakowa opublikowała ostatnio post przeciwko wojnie. - Chcę napisać post o miłości i przyjaźni w tym trudnym czasie! Co możemy zrobić? Najważniejsze, żeby agresja nie wypełniła twojego serca. Postarajcie się pomoc każdemu, kto potrzebuje waszego wsparcia! Wszyscy jesteśmy braćmi i siostrami, więc nie zapominajmy o tym i dbajmy o siebie nawzajem. Jestem przeciwko wojnie - napisała polska łyżwiarka.

Na igrzyskach w Pekinie Kurakowa była 12. W Montpellier wystartuje także Anastazja Gubanowa, która choć pochodzi z Togliatti w obwodzie samarskim, reprezentuje Gruzję.

Więcej o: