Tak Rosjanie zniszczyli karierę kolejnej młodej łyżwiarce. "Nie mogłam uwierzyć"

Utalentowana łyżwiarka Anastazja Tarakanowa zakończyła karierę w wieku 17 lat. To kolejna młoda zawodniczka z Rosji, której organizm nie wytrzymał kontrowersyjnych metod szkoleniowych.

W 2015 roku na mistrzostwach Rosji juniorek młodszych Anastazja Tarakanowa zdobyła złoto. Wyprzedziła wtedy o 24,5 punktu Annę Szczerbakową i o 24,7 punktu Aleksandrę Trusową. Siedem lat później Szczerbakowa została w Pekinie mistrzynią olimpijską, a Trusowa wywalczyła srebro.

Zobacz wideo Ivan zabrał piłkę i uciekł z mamą do Polski. "Syn pyta: mój dom jeszcze stoi?"

Tarakanowa przegrała z kontuzją

Tarakanowa reprezentowała Rosję m.in. na juniorskich Grand Prix w Polsce, USA, Słowenii i Kanadzie. Swoją decyzję o zakończeniu kariery wytłumaczyła w rozmowie z portalem matchtv.ru. Od dawna cierpi z powodu kontuzji lewej nogi.

- Długo rozmawialiśmy z lekarzami, opracowaliśmy szczegółowy plan leczenia w połączeniu z obciążeniami. Trenowałam według tego schematu, ale czułam, że noga boli mnie nawet po zastrzykach. W pewnym momencie lekarze już wprost to przyznali, że powinnam pożegnać się ze sportem. Nadal nie mogę normalnie obciążać nogi, nie ma nawet mowy o skakaniu - przyznała.

17-latka zdradziła, że nie mogła pogodzić się z zakończeniem kariery. - Bardzo długo nie akceptowałam tej sytuacji. Wyszłam nawet na lodowisko i próbowałam coś zrobić. Długo nie mogłam uwierzyć, że wszystko jest już skończone. Tęsknię za sportem, ale etap akceptacji decyzji jest już za mną - dodała.

Tarakanowa współpracowała z grupą Eteri Tutberidze. To słynna rosyjska trenerka, której metody szkoleniowe są coraz częściej krytykowane. Założyła w Moskwie fabrykę łyżwiarskich talentów. Problem w tym, że wiele jej podopiecznych bardzo wcześnie kończy kariery, tak jak Tarakanowa.

Lista zniszczonych karier

Lista zawodniczek Eteri Tutberidze, które mają lub miały problemy zdrowotne, jest długa i bolesna: 

  • Jullija Lipnicka (mistrzyni olimpijska w drużynie z Soczi 2014, z powodu kontuzji i anoreksji zakończyła karierę w wieku 19 lat)  
  • Polina Curskaja (złota medalistka młodzieżowych igrzysk olimpijskich 2016, zakończyła karierę w wieku 17 lat z powodu licznych kontuzji)  
  • Daria Panenkowa (złota i srebrna medalistka Junior Grand Prix 2017, zakończyła karierę w wieku 17 lat)  
  • Jewgienija Miedwiediewa (wicemistrzyni olimpijska w rywalizacji solistek i w drużynie z Pjongczangu 2018, nie startowała od trzech lat z powodu przewlekłej kontuzji pleców)  
  • Alina Zagitowa (mistrzyni olimpijska z Pjongczangu 2018 wśród solistek, nie startowała od trzech lat, twierdzi, że na igrzyskach nie mogła pić wody, by utrzymać niską wagę)  
  • Daria Usaczewa (wicemistrzyni świata juniorów 2020, rok temu kontuzja bioder w wieku 15 lat, od tego czasu nie startuje). 

Kontrowersyjne metody szkoleniowe

Treningi, które dają młodym Rosjankom medale olimpijskie, jednocześnie szybko niszczą organizm. - Obawiam się, że te dziewczyny nie przetrwają długo. Dobrze jest zdobywać medale, ale nikt nie chce przeżywać traumy do końca życia - twierdzi Surya Bonaly, była francuska mistrzyni. 

Francuz Benoit Richaud, czołowy choreograf łyżwiarstwa figurowego i były tancerz na lodzie: "Eteri była sprytna w podejściu: jako pierwsza znalazła sposób na nauczenie dziewcząt najtrudniejszych skoków. Ta metoda działa, ale tylko do 17. roku życia. Co potem mają zrobić łyżwiarki?"

Jastrzębski Węgiel i Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-KoźleTakiej serii polska siatkówka nie miała nigdy w historii! Jest kolejny finał Ligi Mistrzów

Zawodnicy Tutberidze określani są jako "towary łatwo psujące się". Jane Moran, szefowa Komisji Medycznej Międzynarodowej Unii Łyżwiarskiej: "Trening nastolatków musi być dostosowany do etapu ich rozwoju". Ale Tutberidze uważa inaczej. Jej strategia brzmi: nauczyć jak najmłodszych jak najtrudniejszych skoków. Rosyjska trenerka nie odpowiada na pytania o koszt sukcesów. 

Podczas igrzysk w Pekinie o Tutberidze głośno było w związku z aferą dopingową Kamiły Walijewej. Sprawa 15-latki nadal nie jest wyjaśniona, czeka na werdykt w Międzynarodowym Trybunale Arbitrażowym ds. Sportu w Lozannie. 

Novak Djoković.Novak Djoković może grać w Roland Garros. Oto stanowisko organizatorów

Międzynarodowa Unia Łyżwiarska zapowiedziała, że na najbliższym kongresie rozważy podniesienie limitu wieku zawodników. Być może w ten sposób uratuje kilka karier łyżwiarzy figurowych. 

Więcej o: