Tak Rosjanie zniszczyli karierę kolejnej młodej łyżwiarce. "Nie mogłam uwierzyć"

Utalentowana łyżwiarka Anastazja Tarakanowa zakończyła karierę w wieku 17 lat. To kolejna młoda zawodniczka z Rosji, której organizm nie wytrzymał kontrowersyjnych metod szkoleniowych.

W 2015 roku na mistrzostwach Rosji juniorek młodszych Anastazja Tarakanowa zdobyła złoto. Wyprzedziła wtedy o 24,5 punktu Annę Szczerbakową i o 24,7 punktu Aleksandrę Trusową. Siedem lat później Szczerbakowa została w Pekinie mistrzynią olimpijską, a Trusowa wywalczyła srebro.

Zobacz wideo Ivan zabrał piłkę i uciekł z mamą do Polski. "Syn pyta: mój dom jeszcze stoi?"

Tarakanowa przegrała z kontuzją

Tarakanowa reprezentowała Rosję m.in. na juniorskich Grand Prix w Polsce, USA, Słowenii i Kanadzie. Swoją decyzję o zakończeniu kariery wytłumaczyła w rozmowie z portalem matchtv.ru. Od dawna cierpi z powodu kontuzji lewej nogi.

- Długo rozmawialiśmy z lekarzami, opracowaliśmy szczegółowy plan leczenia w połączeniu z obciążeniami. Trenowałam według tego schematu, ale czułam, że noga boli mnie nawet po zastrzykach. W pewnym momencie lekarze już wprost to przyznali, że powinnam pożegnać się ze sportem. Nadal nie mogę normalnie obciążać nogi, nie ma nawet mowy o skakaniu - przyznała.

17-latka zdradziła, że nie mogła pogodzić się z zakończeniem kariery. - Bardzo długo nie akceptowałam tej sytuacji. Wyszłam nawet na lodowisko i próbowałam coś zrobić. Długo nie mogłam uwierzyć, że wszystko jest już skończone. Tęsknię za sportem, ale etap akceptacji decyzji jest już za mną - dodała.

Tarakanowa współpracowała z grupą Eteri Tutberidze. To słynna rosyjska trenerka, której metody szkoleniowe są coraz częściej krytykowane. Założyła w Moskwie fabrykę łyżwiarskich talentów. Problem w tym, że wiele jej podopiecznych bardzo wcześnie kończy kariery, tak jak Tarakanowa.

Lista zniszczonych karier

Lista zawodniczek Eteri Tutberidze, które mają lub miały problemy zdrowotne, jest długa i bolesna: 

  • Jullija Lipnicka (mistrzyni olimpijska w drużynie z Soczi 2014, z powodu kontuzji i anoreksji zakończyła karierę w wieku 19 lat)  
  • Polina Curskaja (złota medalistka młodzieżowych igrzysk olimpijskich 2016, zakończyła karierę w wieku 17 lat z powodu licznych kontuzji)  
  • Daria Panenkowa (złota i srebrna medalistka Junior Grand Prix 2017, zakończyła karierę w wieku 17 lat)  
  • Jewgienija Miedwiediewa (wicemistrzyni olimpijska w rywalizacji solistek i w drużynie z Pjongczangu 2018, nie startowała od trzech lat z powodu przewlekłej kontuzji pleców)  
  • Alina Zagitowa (mistrzyni olimpijska z Pjongczangu 2018 wśród solistek, nie startowała od trzech lat, twierdzi, że na igrzyskach nie mogła pić wody, by utrzymać niską wagę)  
  • Daria Usaczewa (wicemistrzyni świata juniorów 2020, rok temu kontuzja bioder w wieku 15 lat, od tego czasu nie startuje). 

Kontrowersyjne metody szkoleniowe

Treningi, które dają młodym Rosjankom medale olimpijskie, jednocześnie szybko niszczą organizm. - Obawiam się, że te dziewczyny nie przetrwają długo. Dobrze jest zdobywać medale, ale nikt nie chce przeżywać traumy do końca życia - twierdzi Surya Bonaly, była francuska mistrzyni. 

Francuz Benoit Richaud, czołowy choreograf łyżwiarstwa figurowego i były tancerz na lodzie: "Eteri była sprytna w podejściu: jako pierwsza znalazła sposób na nauczenie dziewcząt najtrudniejszych skoków. Ta metoda działa, ale tylko do 17. roku życia. Co potem mają zrobić łyżwiarki?"

Zawodnicy Tutberidze określani są jako "towary łatwo psujące się". Jane Moran, szefowa Komisji Medycznej Międzynarodowej Unii Łyżwiarskiej: "Trening nastolatków musi być dostosowany do etapu ich rozwoju". Ale Tutberidze uważa inaczej. Jej strategia brzmi: nauczyć jak najmłodszych jak najtrudniejszych skoków. Rosyjska trenerka nie odpowiada na pytania o koszt sukcesów. 

Podczas igrzysk w Pekinie o Tutberidze głośno było w związku z aferą dopingową Kamiły Walijewej. Sprawa 15-latki nadal nie jest wyjaśniona, czeka na werdykt w Międzynarodowym Trybunale Arbitrażowym ds. Sportu w Lozannie. 

Międzynarodowa Unia Łyżwiarska zapowiedziała, że na najbliższym kongresie rozważy podniesienie limitu wieku zawodników. Być może w ten sposób uratuje kilka karier łyżwiarzy figurowych. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.