Haniebny wpis legendy rosyjskiego łyżwiarstwa. "To absolutna dyskryminacja"

Legenda łyżwiarstwa Jewgienij Pluszczenko zabrał głos w sprawie inwazji Rosji na Ukrainę. - Nie można mieszać sportu z polityką, nie można karać sportowców. Wierzę w naszego prezydenta - Pluszczenko nie ma wstydu, umieszczając taki wpis na Instagramie.

- Nie mogę milczeć. Jako sportowiec i rozsądna osoba podzielam stanowisko, że sport jest poza polityką. Ale w rzeczywistości tego nie widzimy: FIFA i UEFA wykluczyły nasze drużyny ze wszystkich rozgrywek po tym, jak Międzynarodowy Komitet Olimpijski wezwał do zawieszenia naszych sportowców we wszystkich dyscyplinach sportowych. Teraz Międzynarodowa Unia Łyżwiarska zabroniła Rosjanom udziału w zawodach. To duży błąd! - napisał Pluszczenko na Instagramie.

 
Zobacz wideo Waldi pierwszą maskotką igrzysk. Po co komu olimpijskie pluszaki?

Pluszczenko krytykuje sankcje na Rosję

Międzynarodowa Unia Łyżwiarska podjęła bardzo bolesną decyzję dla Rosji - zakazała łyżwiarzom m.in. występu na mistrzostwach świata, które 21 marca rozpoczną się we francuskim Montpellier. Od lat Rosja jest potęgą w łyżwiarstwie. Na igrzyskach w Pekinie wygrała rywalizację drużynową, a wśród solistek najlepsza była Anna Szczerbakowa. 

- Nie można mieszać sportu z polityką, nie można karać sportowców i pozbawiać ich prawa do współzawodnictwa. To absolutna dyskryminacja i bezpośrednie rażące naruszenie praw sportowców. Nasi łyżwiarze udowodnili, że są najlepsi na świecie. Zainteresowanie łyżwiarstwem figurowym nie będzie takie samo bez naszych zawodników. Bez nich zwycięstwa czy medale będą deprecjonowane, bo w wielu dyscyplinach najlepsi nie będą mogli rywalizować - przekonuje zupełnie pozbawiony wstydu Pluszczenko.

Jewgienij Pluszczenko to jeden z najwybitniejszych łyżwiarzy w historii. Zdobył złoto olimpijskie w Turynie 2006 oraz Soczi 2014. Ma też srebro z Salt Lake City 2002 oraz Vancouver 2010. Jest też trzykrotnym mistrzem świata, siedmiokrotnym mistrzem Europy.

- Każdy chce spokoju, ja także. Naprawdę mam nadzieję, że wszystko jak najszybciej się skończy, a negocjacje przyniosą owoce. Wierzę w naszego prezydenta! Nie jestem politykiem, jestem sportowcem i moim celem jest jednoczenie ludzi poprzez miłość do sportu, pokonywanie różnic politycznych - zakończył Pluszczenko swój skandaliczny wpis.

Świat reaguje

Po inwazji Rosji na Ukrainę światowy sport nałożył na Rosjan poważne sankcje. FIFA wyrzuciła rosyjską reprezentację oraz kluby z rozgrywek międzynarodowych. Podobnie zadecydowały m.in. siatkarska FIVB czy Międzynarodowa Federacja Hokeja na Lodzie. Ale sankcje objęły także Rosjan i Białorusinów występujących w sportach indywidualnych.

Światowe federacje lekkoatletyki, badmintona, wioślarstwa, kajakarstwa czy triathlonu postanowiły całkowicie wykluczyć rosyjskie zespoły i sportowców. We wtorek Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) wyrzuciła z rywalizacji narciarzy z Rosji i Białorusi. Zapewne najmocniej zaboli Rosjan - o czym świadczą słowa Pluszczenki - wykluczenie z łyżwiarskiej rywalizacji.

Nie wszyscy rosyjscy sportowcy dopuszczają się tak haniebnych wypowiedzi jak Jegwienij Pluszczenko czy hokeista Aleksander Owieczkin. Najlepsza obecnie rosyjska tenisistka Anastazja Pawluczenkowa w rozmowie z CNN jednoznacznie odcięła się od Władimira Putina. Antywojenne wpisy opublikowali tenisiści Danił Miedwiediew i Andrej Rublow. Większość sportowców w Rosji jednak milczy.

Więcej o: