PKOl reaguje na burzę wokół swojego olimpijskiego hasła

Polski Komitet Olimpijski opublikował oświadczenie w sprawie hasła promocyjnego przed igrzyskami olimpijskimi w Pekinie. Wzbudziło ono wiele kontrowersji, bo pokrywało się z hasłem wykorzystywnam przez Koalicję Obywatelską w wyborach parlamentarnych.

W poniedziałek na stronie Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej na Twitterze pojawił się komunikat: Zarząd PKOl zatwierdził skład Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej na XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie 2022. Reprezentacja Polski liczy 57 zawodników oraz 71 osób współpracujących. Reprezentację stanowi 30 zawodniczek i 27 zawodników - można było przeczytać.

Zobacz wideo Prezes PKOl Andrzej Kraśnicki: Liczymy, że na igrzyska pojedzie 60 sportowców

W tym wpisie nie było nic dziwnego. Kontrowersje wzbudziła jednak grafika do artykułu. Można było na niej zobaczyć polskich sportowców z podpisem: "Silni Razem". Takie hasło wzbudziło oburzenie wśród niektórych internautów. Dlaczego? Bo takie samo hasło w kampanii wyborczej poprzedzającej wybory parlamentarne w 2019 roku miała Koalicja Obywatelska.

PKOl odpiera zarzuty. "Hasło promocyjne to nawiązanie do kampanii MKOl"

Pod tweetem opublikowanym przez PKOl nie można było zamieszczać komentarzy. Komitet postanowił jednak wystosować oświadczenie w sprawie budzącego kontrowersje hasła.

Więcej treści sportowych znajdziesz również na Gazeta.pl!

"Polski Komitet Olimpijski informuje, że hasło promocyjne kampanii XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pekin 2022 to „Silni razem – Team Polska Pekin 2022" – to nawiązanie do kampanii Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego „Stronger Together" oraz oficjalnego motto światowego Ruchu Olimpijskiego CITIUS, ALTIUS, FORTIUS, które w roku 2021 zostało uzupełnione o słowo COMMUNIS. Brzmi ono zatem SZYBCIEJ, WYŻEJ, MOCNIEJ – RAZEM" – wyjaśniono w komunikacie.

"Intencją MKOl jest to, by Narodowe Komitety Olimpijskie zachowały jedność w komunikacji tego przesłania. Propozycja zmiany hasła została przedstawiona przez Prezydenta MKOl Thomasa Bacha w kwietniu tego roku, a Sesja MKOl zatwierdziła je 23 lipca 2021 roku. Intencją MKOl jest między innymi podkreślenie jedności i siły Międzynarodowego Ruchu Olimpijskiego oraz wspólnej walki i wysiłków przeciwko pandemii Covid-19. Polski Komitet Olimpijski chce pokazać jedność i silę w dążeniu do celu, wspólnotę wartości Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej Pekin 2022 oraz siłę Polski i Team Polska na XXIV Zimowych Igrzyskach Olimpijskich Pekin 2022." – czytamy w oświadczeniu.

"Hasło „Silni razem – Team Polska" nie było zastrzeżone i zostało przez PKOl zgłoszone do Urzędu Patentowego. Polski Komitet Olimpijski jest organizacją autonomiczną i w swojej działalności kieruje się i promuje olimpijskie wartości" – dodano na koniec oświadczenia.

Więcej o: