Sytuacja robi się dramatyczna. Trwa walka o życie trzech Polaków na Gerlachu

Trójka Polaków zaginęła w trakcie wyprawy na Gerlach. Od piątkowego przedpołudnia nie ma z nimi kontaktu. Słowackie i polskie służby prowadzą akcję poszukiwawczą.

Jak informuje portal 24tp.pl, w piątek 7 stycznia czwórka Polaków wyruszyła w stronę Batyżowieckiego Stawu. Tam się rozdzielili. Jeden mężczyzna z grupy poszedł w kierunku Osterwy, natomiast pozostała trójka ruszyła na Gerlach przez Batyżowiecką Próbę. Umówili się na spotkanie przy samochodzie w Tatrzańskiej Polance. Do spotkania miało dojść około godziny 17.

Zobacz wideo Jest nagranie z wejścia na K2! Historyczny moment

Marit Bjoergen vs Justyna Kowalczyk Ledwo żywa Bjoergen padła przed Kowalczyk. Norwegia do dzisiaj jest w szoku

Trójka Polaków zaginęła w Tatrach

Miało, ale nie doszło. Do samochodu dotarł tylko ten turysta, który odłączył się od pozostałej trójki. Przed północą postanowił zadzwonić do HZS (słowacki odpowiednik TOPR-u) i poinformować o sytuacji. Mężczyzna próbował skontaktować się z pozostałą trójką, ale bezskutecznie, choć ich telefony były aktywne. Ostatni raz rozmawiali między godziną 10 a 11. Wtedy mężczyzna usłyszał od swoich towarzyszy, że warunki są trudne. To był ostatni raz, kiedy był z nimi kontakt.

Ratownicy upewnili się, że turyści nie wrócili do Śląskiego Domu, skąd cała czwórka wyruszyła na wycieczkę. Udali się do hotelu, a potem w stronę Batyżowieckiej Próby. Polaków nie znaleziono. Operator linii alarmowej HZS poprosił policję o zlokalizowanie telefonów zaginionych. Sygnał wskazywał, że nadal są oni w górach. Słowaccy ratownicy patrolują też teren z powietrza. Na miejscu pojawiła się również polska załoga ze sprzętem do lokalizacji telefonów. Nie udało się jednak namierzyć zaginionych.

TOPR apeluje o pomoc do wszystkich, którzy mają jakiekolwiek informacje, które mogłyby pomóc w poszukiwaniach. - W nawiązaniu do informacji zamieszczonych na portalach społecznościowych dotyczących poszukiwania Polaków w rejonie Gerlacha bardzo prosimy o przekazywanie ważnych informacji, mogących pomóc w odnalezieniu bezpośrednio do HZS , która to prowadzi bezpośrednie działania ratownicze.– czytamy na facebookowym koncie TOPR-u.

Kapitalna jazda Polek! Złote medale na ME w Heerenveen Kapitalna jazda Polek! Złote medale na ME w Heerenveen

Więcej o: