PKOl stanowczy. Niezaszczepieni polscy sportowcy z kłopotami przed igrzyskami

Polski Komitet Olimpijski zapowiedział, że nie sfinansuje kwarantanny przed igrzyskami olimpijskimi niezaszczepionym sportowcom. Ta byłaby droga i długa, choć sprawa dotyczy tylko kilku osób spośród tych, które mają się wybrać do Pekinu.

- Koszty obowiązkowej kwarantanny dla osób niezaszczepionych pokrywa sam zainteresowany lub dany Polski Związek Sportowy - to wypowiedź z Biura Komunikacji Polskiego Komitetu Olimpijskiego dla portalu WP Sportowe Fakty w sprawie wyjazdu sportowców, którzy nie przyjęli szczepionki na koronawirusa na igrzyska do Pekinu.

Zobacz wideo Nowy sezon, nowe nadzieje. "Kubackiego stać na wszystko. To może być jego zima"

Olimpijczycy mają wybór: zaszczepienie albo długa i droga kwarantanna w Chinach

Zatem sportowcy stanęli przed wyborem: albo się zaszczepić, albo opłacić drogą i długą kwarantannę w Pekinie. Trwa trzy tygodnie i zawodnicy musieliby prawdopodobnie udać się do Chin na długo przed rozpoczęciem igrzysk, a to koliduje z kalendarzami zawodów w ich dyscyplinach.

Więcej treści sportowych znajdziesz też na Gazeta.pl.

Znakomite wyniki polskich panczenistów. Cztery razy na podium w StavangerPolak odpiął wrotki, a Kolumbia już czekała. "Do mnie nie dociera, co się stało"

Koszt takiego pobytu to kilkanaście-kilkadziesiąt tysięcy złotych, więc na pewno byłby dla wielu osób trudną przeszkodą na drodze do wyjazdu na igrzyska bez przyjęcia szczepionki. Większość polskich sportowców z grona 55-65, którzy mają pojechać na igrzyska do Pekinu, jest już zaszczepiona. Ci, którzy szczepionki nie przyjęli, to garstka osób. 

Znakomite wyniki polskich panczenistów. Cztery razy na podium w StavangerHistoryczny dzień Polaków. "Medal tutaj to jest coś niesamowitego"

Trzecia dawka obowiązkowa dla sportowców jadących na igrzyska? Nie ma potwierdzenia

Ciekawa wydaje się sprawa dawki przypominającej. Jak odpowiada PKOl dla portalu WP Sportowe Fakty, na razie nie wiadomo, czy ta będzie obowiązkowa dla zawodników jadących na igrzyska. Większość z nich miała szczepienie około połowy zeszłego roku, więc certyfikaty będą ważne jeszcze przez kilka miesięcy, a odnowić je będzie trzeba dopiero po zakończeniu sezonu olimpijskiego.

Z racji, że trzecia dawka szczepienia jest wręcz ogólnodostępna i nie potrzeba dodatkowej akcji dla sportowców z tym związanej, PKOl nie zamierza jej organizować. Sportowcy będą mogli się zaszczepić na własną rękę.

Nie żyje Jan KawulokByły mistrz Polski w skokach narciarskich nie żyje. Smutna informacja z Wisły

Igrzyska olimpijskie w Pekinie rozpoczną się 4 lutego i potrwają do 20 lutego. Polacy największe nadzieje wiążą oczywiście ze skokami narciarskimi, które przyniosły jedyne medale w 2018 roku w Pjongczangu - złoto Kamila Stocha na dużej skoczni i brąz w konkursie drużynowym. 

Więcej o: