Zrobiła to! Anna Tybor dotarła na szczyt Manaslu! "Mamy to"

Anna Tybor zdobyła szczyt Manaslu (8163 m n.p.m)! Polska skialpinistka dokonała tego bez używania dodatkowego tlenu. - Cała trójka rozpoczęła zjazd na nartach w stronę bazy - czytamy na Facebooku Tybor.

Anna Tybor rozpoczęła wyprawę Dream Line Manaslu 8163 w niedzielę piątego września tego roku. Zespół polskiej skialpinistki stworzyli Marco Majori, Federico Secchi (włoscy przewodnicy górscy UIAGM z Bormio) oraz fotograf Piotr Drzastwa. Anna Tybor zamierzała zdobyć swój pierwszy ośmiotysięcznik bez dodatkowego tlenu, a wcześniej zdobywała doświadczenie w Alpach, Tatrach czy na Kaukazie. 

Zobacz wideo Himalaizm marzeniem dla bogatych? Sprawdzamy, ile to kosztuje!

Anna Tybor zdobyła szczyt Manaslu! Teraz zamierza z niego zjechać na nartach

Oficjalna strona Anny Tybor poinformowała fanów o nowych działaniach zespołu stworzonego przez polską skialpinistkę. Tak jak wcześniej, były to dobre wiadomości. "Mamy to! Około godziny 15 czasu lokalnego ekipa w składzie Anna Tybor, Federico Secchi i Marco Majori zdobyli szczyt Manaslu. U góry szybkie pamiątkowe zdjęcie i od razu cała trójka rozpoczęła zjazd na nartach w stronę bazy. Trzymamy kciuki za bezpieczny powrót" - czytamy. Tuż przed godziną dziewiątą w środę 29 września pojawiła się informacja, że w nadajniku GPS wyczerpały się baterie, dlatego nie można było na żywo obserwować wędrówki Anny Tybor. "Pogoda dzisiaj się poprawiła, wyszło słońce i jest dobra widoczność" - poinformowała strona.

Droga na szczyt ósmego pod względem wysokości szczytu Ziemi była już wcześniej zaporęczowana. Jeśli Tybor zjedzie do bazy na nartach, to będzie pierwszą kobietą w historii, której ta sztuka się udała. Grupa z Polką w składzie tym samym została drugą, która zdobyła szczyt Manaslu. Wcześniej takiej sztuki dokonali ratownicy TOPR-u: Maciej Berbeka oraz Ryszard Gajewski. Wcześniej szlak na Manaslu przecierał Andrzej Bargiel, ale himalaiście plan zjazdu z wierzchołka do bazy pokrzyżowała zła pogoda.

Anna Tybor jest utytułowaną polską skialpinistką. Narciarka z Zakopanego zajęła drugie miejsce w biegu Elbrus Race prowadzącym na najwyższy szczyt Kaukazu. Tybor osiągała również szczyty w zawodach skialpinistycznych, wchodząc na nie na nartach lub wspinając się z nartami przypiętymi do plecaka. Polka była piąta zarówno na mistrzostwach Europy, jak i w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Więcej o: