Polka zbliża się do szczytu Manaslu. Jest krok od przejścia do historii!

Anna Tybor jest coraz bliżej szczytu Manaslu. Polska himalaistka wraz z ekipą znajduje się w IV obozie na wysokości 7450 m n.p.m. - Tam mają odpocząć kilka godzin - czytamy na Facebooku Tybor.

Anna Tybor wraz z ekipą rozpoczęła piątego września tego roku wyprawę Dream Line Manaslu 8163. Polska skialpinistka zamierza zdobyć swój pierwszy ośmiotysięcznik bez dodatkowego tlenu. Wcześniej Tybor zdobywała doświadczenie m.in w Alpach, Tatrach czy na Kaukazie. Zespół polskiej skialpinistki tworzą Marco Majori, Federico Secchi (włoscy przewodnicy górscy UIAGM z Bormio) oraz fotograf Piotr Drzastwa.

Zobacz wideo Himalaizm marzeniem dla bogatych? Sprawdzamy, ile to kosztuje!

Anna Tybor coraz bliżej szczytu Manaslu. Szlak wcześniej tam przecierał Andrzej Bargiel

Oficjalna strona Anny Tybor na Facebooku opublikowała nową aktualizację, w której poinformowała o zmaganiach polskiej skialpinistki na Manaslu. "Dostaliśmy właśnie update z bazy, że Ania z ekipą dochodzą powoli do obozu 4 na ok 7450 m. Tam mają odpocząć kilka godzin, a następnie ruszyć na szczyt" - czytamy. To oznacza, że Annie Tybor do szczytu położonego w północnej części Nepalu brakuje około 713 m.

Wcześniej szlak na Manaslu przecierał Andrzej Bargiel. Polakowi plan zjazdu z wierzchołka do bazy pokrzyżowała zła pogoda. Pierwszymi polskimi zdobywcami szczytu byli ratownicy TOPR-u: Maciej Berbeka oraz Ryszard Gajewski. Anna Tybor po dotarciu na szczyt Manaslu zamierza, jako pierwsza kobieta w historii, zjechać na nartach. Droga na szczyt ósmego pod względem wysokości szczytu Ziemi jest już zaporęczowana.

Anna Tybor jest utytułowaną polską skialpinistką. Narciarka z Zakopanego zajęła drugie miejsce w biegu Elbrus Race prowadzącym na najwyższy szczyt Kaukazu. Tybor osiągała również szczyty w zawodach skialpinistycznych, wchodząc na nie na nartach lub wspinając się z nartami przypiętymi do plecaka. Polka była piąta zarówno na mistrzostwach Europy, jak i w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Więcej o: