Nieoficjalnie: drugie w historii zimowe wejście na K2! Dowodem nagrania z kamery

Muhammad Al Sadpara, John Snorri i Juan Pablo Mohr zdobyli zimą górę K2 - tak wynika z informacji opublikowanych przez oficjalne twitterowe konto zespołu Sajida Al Sadpary, który ruszył z misją odnalezienia ciała swojego ojca.

5 lutego trójka himalaistów rozpoczęła atak szczytowy na K2. Wcześniej towarzyszyli im Sajid Al Sadpara, syn Muhammada, i Tamara Lunger. Kobieta jednak zrezygnowała z wejścia, a Sajid wrócił do obozu trzeciego z powodu problemów z aparaturą tlenową. Pozostała trójka kontynuowała wejście. Nie mieli ze sobą ani telefonu satelitarnego, ani krótkofalówki, a nadajniki GPS były rozładowane. Od tamtej pory nikt ich nie widział. 6 lutego zarządzono akcję ratunkową. Ta jednak nie przyniosła rezultatów i zakończyła się po dwóch tygodniach.

Zobacz wideo Jest nagranie z wejścia na K2! Historyczny moment

18 lutego Sajid Al Sadpara uznał swojego ojca za zmarłego. Przekazał również, że będzie starał się odnaleźć ciała. W poniedziałek 26 lipca zostały one znalezione przez Szerpów. Znajdowały się około 300-400 metrów pod tzw. Szyjką Butelki (Bottleneck).

Góra K2Odnaleziono ciała himalaistów, którzy zaginęli podczas ataku szczytowego na K2

W czwartek na twitterowym koncie zespołu Al Sadpary pojawiały się nowe informacje dotyczące wyprawy Sajida, który zgodnie z obietnicą pojawił się na K2 z misją odzyskania ciał. Udało mu się zabezpieczyć zwłoki swojego ojca i przenieść je do obozu czwartego. Z kolei na koncie Sajida pojawiła się informacja, że zwłoki towarzyszy jego ojca zostały zabezpieczone i przeniesione w bezpieczne miejsce. Próba natychmiastowego zabrania ich do obozu byłaby ryzykowna dla ekipy Sajida. Ponadto istniało ryzyko uszkodzenia ciał. Sajid poinformował też, że aby uczcić pamięć swojego ojca po raz kolejny "postawił stopę na szczycie K2".

Zmarli himalaiści zdołali zdobyć szczyt K2?

Według informacji podanych przez zespół zaginieni himalaiści zdobyli szczyt K2. Do tragedii miało dojść podczas zejścia. Wspinaczy złapała burza, przez którą zamarzli na śmierć. Dowodem na to, że himalaiści zdobyli szczyt, może być kamera, którą znaleziono przy ciele Johna Snorriego. Materiał zostanie zbadany po dotarciu ekipy do bazy.

Monika Witkowska na szczycie Mount EverestChwile grozy Polki na Broad Peaku. Wstrząsająca relacja. Nagle odcięło tlen

Gdyby te informacje się potwierdziły, to byłoby to drugie w historii zimowe wejście na K2. 16 stycznia 2021 roku dziesięciu Szerpów zostało pierwszymi ludźmi w historii, którzy weszli na szczyt zimą. Jeden z nich, Nirmal Purja, zdobył górę nie korzystając z dodatkowego tlenu.

Więcej o: