Nie żyje były prezydent FIS Gian Franco Kasper. Zaledwie miesiąc temu ustąpił ze stanowiska

W piątek w wieku 77 lat zmarł były prezydent FIS Gian Franco Kasper. O jego śmierci poinformowała w sobotę Międzynarodowa Federacja Narciarska. Szwajcar zaledwie miesiąc temu ustąpił ze stanowiska.

W piątek 4 czerwca 2021 roku nowym prezydentem Międzynarodowej Federacji Narciarskiej został Johan Eliasch. Szwed wygrał wybory zorganizowane na odbywającym się tego dnia kongresie. Pokonał w nich trzech kandydatów: byłą sekretarz generalną FIS - Sarah Lewis, prezydent Szwedzkiego Komitetu Olimpijskiego - Matsa Arjesa, a także byłego mistrza świata w narciarstwie alpejskim - Ursa Lehmanna. Eliasch zastąpił na stanowisku ustępującego prezydenta Szwajcara Gian Franco Kaspera

Zobacz wideo Wojna technologiczna w skokach narciarskich. Jak powstaje kombinezon skoczka?

Nie żyje Gian Franco Kasper. Były prezydent FIS miał 77 lat

Niewiele ponad miesiąc po wyborach w FIS całym środowiskiem sportów zimowych wstrząsnęła tragiczna informacja. Jak poinformowała Międzynarodowa Federacja Narciarska w wieku 77 lat zmarł Gian Franco Kasper. Były prezydent FIS miał od dłuższego czasu problemy zdrowotne, które wykluczyły go także z kongresu, na którym wybrano jego następcę. Na kilka dni przed wyborami, które wygrał Eliasch Szwajcar trafił do szpitala, z którego nie wyszedł aż do swojej śmierci w piątek 9 lipca. 

ZakopanePolska znów ma najnowocześniejszy kompleks skoczni na świecie! Koniec gehenny

- Gian Franco Kasper był wyjątkowy w międzynarodowej społeczności sportowej - powiedział Johan Eliasch cytowany przez oficjalną stronę internetową FIS. - Zbudował FIS z małej federacji do niekwestionowanego lidera sportów zimowych, co jest świadectwem jego wizji i etyki pracy. Miałem zaszczyt znać Gian Franco przez 25 lat i przeżyłem z nim wiele miłych chwil i historii. Jego cicha natura i cięty dowcip będą wspominane z utęsknieniem w FIS i międzynarodowym świecie sportowym. W imieniu całej rodziny FIS pragnę wyrazić moje najgłębsze wyrazy współczucia rodzinie Kasperów - doał nowy prezydent federacji.

Nikita Kuczerow po wygraniu Pucharu Stanleya. Źródło; TwittterZaskakujące sceny po wygraniu Pucharu Stanleya. "Dali trofeum jakiemuś gościowi z Vegas"

Gian Franco Kasper był żonaty i miał jednego syna. Swoją karierę rozpoczynał jako dziennikarz gazety "Courier de St. Moritz", a następnie przeniósł się do branży turystycznej. Pracę w Międzynarodowej Federacji Narciarskiej rozpoczął pod koniec lat 70. W 1979 zastąpił wieloletniego sekretarza generalnego FIS, Szweda Sigge Bergmana. W maju 1998 natomiast został wybrany na stanowisko prezydenta FIS w miejsce Marca Hodlera. Od 2000 roku był także członkiem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

Więcej o: