Dwóch wspinaczy sfingowało wejście na Mount Everest! Mieli dostać prestiżową nagrodę, ale się wydało!

Dwóch indyjskich wspinaczy - Narender Singh Yadav i Seema Rani Goswami - sfingowało wejście na Mount Everest (8849 m n.p.m.). Za swoje oszustwo dostali sześcioletni zakaz wstępu do Nepalu.

Taką decyzję podjęło nepalskie ministerstwo turystyki. Chodzi o wejście z 2016 roku, które początkowo zostało uznane, ale tak naprawdę od razu wzbudzało podejrzenia. Te nasiliły się w zeszłym roku, kiedy Narender Singh Yadav został nominowany do prestiżowej nagrody im. Tenzinga Norgaya. Inni wspinacze zaczęli wtedy w internecie podważać jego wejście na Mount Everest, którego miał dokonać w 2016 r. wraz Seemą Ranim Goswamim i za które też miał odebrać nagrodę.

Zobacz wideo Nepalczyk pokazał film tuż spod szczytu K2! Historyczne wejście

"Oni nigdy nie dotarli na szczyt"

Indyjskie władze, które od 27 lat przyznają nagrody im. Norgaya, rok temu rozpoczęły śledztwo, które właśnie wykazało, że Yadav i Goswami sfingowali swoje wejście na Mount Everest. - Oni nigdy nie dotarli na szczyt - powiedział w rozmowie z AFP Taranath Adhikari, rzecznik ministerstwa turystyki, który w rozmowie z "The Indian Express" przekazał także, że obaj himalaiści przedstawili fałszywe dokumenty oraz zdjęcia. - Do takiego wniosku doszliśmy po analizie i rozmowach ze specjalistami, w tym z szerpami [pomocnicy wysokogórscy: niektórzy to prawdziwi Szerpowie, inni pomocnicy są tak po prostu nazywani], którzy także podważyli ich wejście na Mount Everest.

Yadav i Goswami zostali objęci sześcioletnim zakazem wstępu do Nepalu. Ten nałożony został jednak ze wsteczną datą - od ich wyprawy na Mount Everest, czyli obowiązuje do 2022 r. Ministerstwo turystyki nałożyło również grzywnę na firmę Seven Summit Treks, która zorganizowała ich wyprawę oraz na szerpów, którzy im w tej wyprawie pomagali.

Więcej o: