Arnette: Mingma G. jednak korzystał z dodatkowego tlenu podczas ataku na K2

Mingma Gyalje Sherpa, znany jako Mingma G, w trakcie ataku szczytowego na K2 miał jednak korzystać z butli tlenowej. Poinformował o tym Alan Arnette, najsłynniejszy bloger zajmujący się himalaizmem, który skontaktował się z szerpem.

Pierwsze zimowe wejście na szczyt K2 (8611 m) niedawno stało się faktem. Nepalczykom udało się zdobyć górę, choć niektórzy krytykowali ich za wykorzystywanie butli z tlenem, co np. Adam Bielecki nazywał "dopingiem". – Oczekiwanie, że pierwsze wejście na K2 będzie bez tlenu, byłoby romantyczne. Natomiast biorąc pod uwagę balans między bezpieczeństwem a wyczynem, nie mam pretensji, że Nepalczycy zdecydowali się na wspomaganie – mówił nam Marcin Miotk, jedyny Polak, który zdobył Mount Everest bez dodatkowego tlenu.

Zobacz wideo Nepalczyk pokazał film tuż spod szczytu K2! Historyczne wejście

Arnette: Mingma G. zdobył K2 korzystając z pomocy dodatkowego tlenu

Na szczyt K2 weszło dziesięciu Nepalczyków – Nirmal Purja, Gelje Sherpa, Mingma David Sherpa, Mingma G, Sona Sherpa, Mingma Tenzi Sherpa, Pem Chhiri Sherpa, Dawa Temba Sherpa, Kili Pemba Sherpa, Dawa Tenjing Sherpa. Spekulowano, że dwóch z nich, Mingma G. i Nimal Purja, nie korzystało po drodze z tlenu. Okazuje się, że ten pierwszy użył pomocy tlenowej. Poinformował o tym Alan Arnette, amerykański himalaista.

– Rozmawiałem z Mingmą G. i potwierdziłem, że zdobył szczyt K2 i że korzystał z dodatkowego tlenu. Jestem z niego dumny i bardzo cieszę się z jego sukcesu. Brawa dla całej dziesiątki! – napisał na Twitterze Arnette, jeden z najbardziej znanych blogerów zajmujących się tematyką himalaizmu.

Purja: "Zadanie wykonane. Wszedłem na K2 bez dodatkowego tlenu"

Warto przypomnieć, że z dodatkowego tlenu podczas ataku nie korzystał Nirmal Purja. – Zadanie wykonane. Wszedłem na K2 bez dodatkowego tlenu – napisał Nepalczyk na Facebooku. – Moja pewność siebie, znajomość siły i możliwości mojego ciała oraz doświadczenie zdobyte podczas wspinaczki na ośmiotysięcznik pozwoliły mi nadążyć za resztą członków zespołu, a jednocześnie przewodzić – dodał.

Więcej o: