Bielecki komentuje zdobycie K2: Gratulacje, ale kiedy i komu uda się wejść na ten szczyt bez dopingu?

Zdobycie szczytu K2 przez Szerpów w mocny sposób skomentował w mediach społecznościowych Adam Bielecki, polski alpinista. - Gratulacje dla całej ekipy Nepalczyków na K2. [...] Wiadomo było, że na K2 zimą da się wejść z tlenem. Dla mnie prawdziwe pytanie brzmi: Czy? Kiedy i komu uda się wejść na ten szczyt bez dopingu? - napisał Bielecki, zarzucając Nepalczykom zdobycie wierzchołka góry w ułatwiony sposób.

Historia stworzyła się na naszych oczach! Dziesięciu himalaistów z Nepalu zostało pierwszymi ludźmi na świecie, którzy wdrapali się zimą na sam szczyt K2 mający 8611 m! - Zrobiliśmy to, 16 stycznia 2021 roku! Uwierzcie mi, że to zrobiliśmy - napisał Chang Dawa Sherpa w mediach społecznościowych.

Zobacz wideo Bielecki: "Chcę być starym a nie dobrym himalaistą"

Belka startowa w ZakopanemPolscy skoczkowie wcale nie mają atutu własnej skoczni w Zakopanem. Wystarczyła mała zmiana

Adam Bielecki gratuluje i pyta: "Kiedy i komu uda się wejść na ten szczyt bez dopingu?"

Sukces Szerpów odbił się szerokim echem w mediach społecznościowych. Większość osób gratulowała im niesamowitego sukcesu, ale znaleźli się również tacy, którzy wytykają, że Szerpowie ułatwili sobie sukces przez użycie dodatkowego tlenu.

W mocny sposób odniósł się do zdobycia szczytu K2 przez Nepalczyków Adam Bielecki, polski alpinista, który w przeszłości został pierwszym zimowym zdobywcą ośmiotysięczników: Gaszerbrum I (9 marca 2012) i Broad Peak (5 marca 2013) oraz zdobywcą K2 (31 lipca 2012), Makalu (30 września 2011) i Gaszerbrum II (16 lipca 2018).

- Gratulacje dla całej ekipy Nepalczyków na K2. Oby teraz bezpiecznie do bazy. Uprzedzając wszystkie pytania. Gra trwa nadal. Wiadomo było, że na K2 zimą da się wejść z tlenem. Dla mnie prawdziwe pytanie brzmi: Czy? Kiedy i komu uda się wejść na ten szczyt bez dopingu? - napisał Bielecki na Twitterze.

Polski himalaista odniósł się też do sugestii, że jeden z Nepalczyków wszedł na K2 bez wspomagania tlenowego. - Jeżeli obozy były rozkładane a liny wieszane przez kolegów na tlenie. Ponadto jeżeli w razie czego ten tlen był w każdej chwili dostępny. To mamy coś pomiędzy wejściem z tlenem a bez - dodał w kolejnym wpisie.

Pogodowego armagedonu w Zakopanem nie będzie, ale z punktami za wiatr mogą dziać się cudaPogodowego armagedonu w Zakopanem nie będzie, ale z punktami za wiatr mogą dziać się cuda

Bielecki już wcześniej krytykował Nepalczyków. "Z mojej perspektywy to barbarzyństwo"

- Nepalczycy chcą zaznaczyć swoje miejsce, walnąć pięścią w stół i wejść na szczyt. Nie obchodzi ich, jakich środków do tego użyją. Z mojej perspektywy to barbarzyństwo. Napisałem do nich, że góry to strefy wolności, każdy sobie po nich chodzi, jak chce, ale stosowanie dopingu nie jest metodą na bicie rekordów w sporcie, a w przypadku pierwszego zimowego wejścia, o takim właśnie sportowym rekordzie mówimy - tłumaczy wspinacz - mówił Bielecki niecały rok temu w rozmowie z Dominikiem Szczepańskim.

Więcej o: