Rosjanie na MŚ w Oberstdorfie wystąpią pod flagą FIS. Nie usłyszą hymnu, ale mają pomysł

Rosyjscy sportowcy będą mogli wziąć udział w mistrzostwach świata w narciarstwie klasycznym tylko pod flagą Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS), a w przypadku zdobycia złotego medalu puszczany im będzie hymn FIS - przekazała rosyjska agencja informacyjna TASS. Ma to związek z karą, jaka została nałożona na Rosję przez Międzynarodowy Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS).

Przypomnijmy, że 17 grudnia CAS postanowił wykluczyć Rosję na dwa lata z udziału w największych imprezach sportowych - mistrzostwach świata i igrzyskach olimpijskich za łamanie przepisów antydopingowych - Jak rozumieć najnowszy werdykt w sprawie rosyjskiego dopingu? Skrócenie międzynarodowej banicji Rosji z czterech do dwóch lat zostawi niedosyt. Ale najważniejsze, że ocalał nowy system karania za doping: karania całych państw, a nie tylko sportowców. I karania solidarnie przez cały świat sportu. Rosja robiła wszystko, by storpedować ten pomysł. I tu z kretesem przegrała - napisał Paweł Wilkowicz.

Zobacz wideo Niemcy prawie 20 lat czekają na wygraną w TCS. "Trudny okres przed Horngacherem"

Wiktor PękalaPolski skoczek publikuje wideo, którego nigdzie indziej nie można zobaczyć

Rosyjscy sportowcy na MŚ w narciarstwie klasycznym w Oberstdorfie będą startować tylko pod flagą FIS

Kara dla Rosji sprawia, że jej sportowcy nie mogą reprezentować jej barw na światowych imprezach - igrzyskach olimpijskich czy też mistrzostwach świata. Będą jednak mogli wziąć udział w MŚ w narciarstwie klasycznym, które odbędą się nieco za ponad miesiąc, od 23 lutego do 7 marca. Podczas imprezy zostano rozdane medale w 24 konkurencjach.

Łukasz Kruczek: Brzmi abstrakcyjnie, ale to prawda. Klucz został znaleziony. Dawniej mieliśmy z tym problemŁukasz Kruczek: Brzmi abstrakcyjnie, ale to prawda. Klucz został znaleziony. Dawniej mieliśmy z tym problem

Jak informuje rosyjska agencja informacyjna TASS, która powołuje się na wypowiedź Jeleny Wialbe z Rosyjskiej Federacji Narciarstwa Biegowego, narciarze i narciarze klasyczni oraz skoczkowie z Rosji będą mogli startować w MŚ tylko pod flagą Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS). W przypadku wywalczenia przez nich złotych medali, zamiast hymnu Rosji zagrany im zostanie hymn FIS.

Rosjanie chcą, aby zamiast hymnu FIS puszczano im "Katiuszę". "Będzie najbardziej odpowiednia"

Tymczasem rosyjscy sportowcy, którzy będą mogli wziąć udział w największej imprezie zimowej w 2021 roku, domagają się, aby zamiast hymnu FIS, w przypadku zdobycia złotego medalu, puszczać im w trakcie MŚ ludową pieśń "Katiusza". Propozycja wyszła od rosyjskiej szablistki Zofii Wieliki, przewodniczącej komisji zawodniczej Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego (ROC). - Było zgłoszonych wiele rozmaitych propozycji związanych z muzyczną oprawą, niektóre bardzo nowoczesne. Postanowiliśmy, że najbardziej odpowiednia będzie "Katiusza", jedna z najsłynniejszych naszych pieśni narodowych - oznajmiła Wielika.

Początkowo Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) dążyła do nałożenia na Rosję czteroletniego zakazu startów, jednak CAS tylko częściowo zgodził się z argumentami agencji i wziął pod uwagę obronę strony rosyjskiej. Sportowcy mogli używać kolorów flagi narodowej na swoich strojach sportowych i używać słowa "Rosja" w nazwie drużyny. Rosyjskie federacje sportowe i Rosyjski Komitet Olimpijski zachowały prawo do wystawiania drużyn na mistrzostwach świata i igrzyskach olimpijskich - czytamy na łamach TASS.

Więcej o: