Riemen-Żerebecka: Staram się być poza polityką, ale już nie mogę. Sięgnęliśmy dna

- Zwolennicy całkowitego zakazu aborcji, proliferzy mają sekciarskie myślenie. To nie ma nic wspólnego z chrześcijaństwem - mówi Sport.pl narciarka dowolna Karolina Riemen-Żerebecka, komentując wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który uznał w czwartek, że aborcja ze względu na poważne wady płodu jest niezgodna z konstytucją.

- Już cztery lata temu byłam oburzona, gdy Sejm pierwszy raz zajmował się ustawą "stop aborcji". Nie śledzę wiadomości na co dzień, staram się być daleko od polityki, bo wywołuje u mnie gwałtowne emocje. Od lat czuję, że nie mam na nią wpływu, to jak walka z wiatrakami. Teraz jednak przekroczyło to wszelkie granice - mówi Karolina Riemen-Żerebecka, narciarka dowolna specjalizująca się w skicrossie, olimpijska z Soczi i Vancouver, złota medalistka mistrzostw Polski.

Zobacz wideo Marek Papszun tłumaczy: Mamy przewagę, bo budujemy zespół od II ligi

- Czwartkowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego nie mieści mi się w głowie. Politycy poszli na wojnę z kobietami. Nie rozumiem tego. To, jak traktuje się kobiety, jak nie szanuje się ich praw, wiele mówi o naszym państwie.

W czwartek 22 października zapadł wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. TK uznał, że przerywanie ciąży ze względu na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodne z ustawą zasadniczą.

Karolina Riemen-Żerebecka: Sięgnęliśmy dna

- Nasz rząd robi wszystko, by odwrócić uwagę od pandemii. To jego stała taktyka, by znajdować nowe tematy, którymi zainteresuje się opinia publiczna, zamiast tymi niewygodnymi. To idealny moment na taki wyrok. Można po cichu wprowadzać lockdown, bo wszyscy rozmawiają o aborcji.

Od czwartku w wielu polskich miastach trwają protesty przeciwko orzeczeniu TK. - Staram się być bardzo poza polityką, ale już nie mogę. Dlatego wraz z dziewczynami organizujemy w poniedziałek protest/spacer w Lądku Zdroju. Zapraszamy wszystkich o godzinie 17:00. Już wcześniej chciałam wziąć udział w protestach, ale za późno się o nich dowiedziałam. Tego nie można odpuścić. Zachowanie polityków w stosunku do kobiet to totalne dno. Sięgnęliśmy dna - dodaje.

W ostatni piątek w rozmowie z Radiem Zet Kaja Godek, pełnomocniczka projektu obywatelskiego "Zatrzymaj aborcję" zapowiedziała, że będzie teraz walczyć o zakaz aborcji w przypadku gwałtu. - Myślę, że będą dążyć do całkowitego zakazu aborcji. W jakim celu? Podobno ze względów religijnych, ale myślę, że trzeba oddzielić wiarę od tego, co mówi Kościół, niektórzy księża. Zwolennicy całkowitego zakazu aborcji, proliferzy mają sekciarskie myślenie. To nie ma nic wspólnego z chrześcijaństwem. Wiara zakłada szacunek do życia, ale w humanitarny sposób, a tu zapomina się o życiu kobiet - kończy Karolina Riemen-Żerebecka.

Masz ciekawy temat związany ze sportem? Wiesz o czymś, co warto nagłośnić? Chcesz zwrócić uwagę na jakiś problem? Napisz do nas: sport.kontakt@agora.pl.

Przeczytaj też:

Więcej o: