Test olimpijskich tras został odwołany z powodu koronawirusa. Matusiński: Moim zdaniem MŚ zostaną przeniesione

Strach przed koronawirusem wymusił odwołanie lutowego Pucharu Świata w okolicach Pekinu. To miał być pierwszy test olimpijskich tras w narciarstwie alpejskim. Co będzie z marcowymi halowymi mistrzostwami świata w lekkoatletyce w Nankinie? - Moim zdaniem te zawody zostaną przeniesione - mówi Sport.pl trener sztafety 4x400 m Aleksander Matusiński.
Zobacz wideo

- Żałujemy, że musimy podjąć taką decyzję. To miały być pierwsze zawody alpejskiego Pucharu Świata rozegrane w Chinach i pierwszy test tras olimpijskich Pekin 2022 – powiedział szef Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) Gian Franco Kasper o zawodach zaplanowanych na 14 i 15 lutego w Yanqinie niedaleko Pekinu. W ten lutowy weekend trasy olimpijskiego zjazdu i slalomu giganta mieli sprawdzić mężczyźni. Kobiety mają zaplanowany test tras na 2021 rok. Szef FIS przyznał, że w tych okolicach Chin ryzyko dla zdrowia zawodników byłoby niskie, ale jednak lepiej było go nie podejmować.

- Jest również ważne, żeby podczas takich zawodów sportowcy mogli się w pełni skupić na jeździe, zwłaszcza na nowej i bardzo wymagającej trasie - mówił Kasper. Zawody mają zostać przeniesione do Europy, pozostanie jeszcze problem zorganizowania przed igrzyskami testu tras dla mężczyzn.

Aleksander Matusiński: Gdyby było ryzyko, to nie warto jechać do Chin

- Nie wiem jakie będą decyzje Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, ale na pewno bez startu w Nankinie da się normalnie zbudować formę na igrzyska - mówi w rozmowie ze Sport.pl Aleksander Matusiński, trener sztafety 4x400 m kobiet. - Na tę chwilę dziewczyny startują w mityngach na hali. Gdyby było jakiekolwiek ryzyko, to oczywiście nie warto jechać do Chin. Ale moim zdaniem te zawody będą przeniesione - dodaje szkoleniowiec mistrzyń Europy i wicemistrzyń świata.

Do World Athletics, jak od niedawna nazywa się międzynarodowa federacja lekkoatletyczna (wcześniej IAAF) już spływają pytania od krajowych federacji, jaki jest plan działania na wypadek, gdyby sytuacja nie uległa poprawie. Rzecznik niemieckiej federacji lekkoatletycznej przyznał w rozmowie z agencją DPA, że związek na razie analizuje informacje Światowej Organizacji zdrowia, niemieckiego ministerstwa spraw zagranicznych, traktuje zagrożenie poważnie, ale daje sobie jeszcze czas na podjęcie decyzji.

Międzynarodowych zawodów odwołanych lub przeniesionych z Chin w ostatnich dniach jest więcej: azjatycka federacja piłkarska przeniosła z Nankinu do Sydney turniej kwalifikacyjny kobiet do igrzysk w Tokio, zaplanowany na początek lutego. Odwoływane są też ważne imprezy krajowe. W pierwotnie planowanym terminie nie uda się np. rozegrać piłkarskiego Superpucharu Chin. Pytanie co będzie z najważniejszą międzynarodową imprezą w Chinach w najbliższym czasie, czyli halowymi mistrzostwami świata w lekkoatletyce w Nankinie. Są zaplanowane na 14-16 marca, w sezonie letnich igrzysk na pewno miałyby i tak słabszą obsadę, ale jednak wielu świetnych lekkoatletów planowało się tam wybrać.

Więcej o: