Droga do pierwszego zimowego wejścia na K2 otwarta przed Polakami. Txikon zrezygnował

Tegoroczna wyprawa na K2 została zakończona. - Silny wiatr nie pozwala na wspinanie i spełnienie naszego marzenia. Cieszymy się, że w komplecie schodzimy do bazy. Góra zawsze tutaj będzie - powiedział hiszpański himalaista Alex Txikon, który wraz z ekipą próbował zdobyć ośmiotysięcznik.
Zobacz wideo

K2 (8611 m n.p.m.) pozostaje niezdobyty zimą. Na ośmiotysięcznik nie udało się wejść w tym roku Hiszpanowi Alexowi Txikonowi wraz z ekipą. Wydawało się, że sztuka ta może się udać, gdyż Txikon w połowie marca dotarł do 7050 m n.p.m. i chciał wspinać się dalej. Ostatecznie jednak pogoda uniemożliwiła Baskowi dalsze wspinanie. Musiał wraz z ekipą zrezygnować. 

Hiszpańska wyprawa zaangażowana była także w Karakorum w akcję ratunkowo-poszukiwawczą na Nanga Parbat. Pod koniec lutego himalaiści zostali przetransportowani na Nanga Parbat, gdzie szukali zaginionych Daniele Nardiego i Toma Ballarda. Bez skutku. Brytyjczyk i Włoch zostali uznani za zmarłych, a ich ciała zostały w Himalajach.

Polacy wejdą pierwsi na K2?

K2 pozostaje niezdobyty zimą. Zimowy rekord dotyczący tej góry należy do wyprawy pod wodzę Krzysztofa Wielickiego. W sezonie 2002/2003 Piotr Morawski i Denis Urubko ustawili obóz na wysokości 7650 m. Pogoda uniemożliwiła im jednak dalsze wspinanie. 

Kolejna polska wyprawa planowana jest zimę 2019/2020. Jak informował Piotr Tomala szef programu "Polski Himalaizm Zimowy", start ma nastąpić 22 grudnia 2019 roku. Po nieudanej próbie Txikona Polacy wciąż mają szansę wejść jako pierwsi na K2.

Więcej o:
Copyright © Agora SA