Natalia Maliszewska z Pucharem ¦wiata w short tracku!

Natalia Maliszewska zdoby³a Puchar ¦wiata w short tracku! Polka zapewni³a sobie koñcowy triumf na 500 m dziêki drugiej lokacie w sobotniej rywalizacji w Turynie. To pierwsze takie trofeum dla polskiego short tracku

Polka znakomicie zaprezentowała się w zawodach w Turynie. W biegu finałowym walczyła na całym dystansie, dzięki czemu zajęła drugie miejsce. W klasyfikacji generalnej dało jej to końcowy triumf w kategorii na 500 m. Do końca sezonu został jeszcze jeden wyścig na 500 m, niedzielny w Turynie. Ale Polka ma już bezpieczną przewagę nad rywalkami.

W biegu finałowym Maliszewska startowała razem z Larą van Ruiven, czyli dotychczasową wiceliderką klasyfikacji na 500 m, z Włoszką Martiną Valcepiną i Kanadyjką Kim Boutin. Bieg był powtarzany trzykrotnie ze względu na dwa upadki Holenderki i jeden Włoszki. Gdy wreszcie udało się rozpocząć rywalizację, Polka rozpoczęła poprawnie, ale znajdowała się na końcu stawki. Dopiero później wyprzedziła po wewnętrznej dwie rywalki i przegrała z Valcepiną minimalnie. Do wyłonienia najlepszej zawodniczki potrzebna była pomoc fotokomórki.

Zawody rozegrane w Turynie były szóstymi w cyklu Pucharu Świata w short tracku na 500 metrów w sezonie 2018/19. Maliszewska we wszystkich uczestniczyła w finale. W listopadzie wygrała w Calgary, kilka dni później w Salt Lake City. Dodatkowo dwukrotnie zajmowała trzecie miejsca - 9 grudnia w Ałmatach i 3 lutego w Dreźnie. Wygrała też rywalizację na 500 m w mistrzostwach Europy w Dordrechcie. To było pierwsze złoto ME dla Polski w short tracku, w sobotę Maliszewska dołożyła do tego pierwszy polski Puchar Świata na krótkim torze. Na torze długim pierwszym Polakiem z Pucharem Świata był Zbigniew Bródka (wygrał klasyfikację na 1500 m w 2013 roku), który karierę rozpoczynał właśnie w short tracku.

Przed Natalią Maliszewską jeszcze tylko jedna ważna próba w tym sezonie: marcowe mistrzostwa ¶wiata w Sofii. Polka broni w nich na 500 m wicemistrzostwa zdobytego w 2018.